Reklama

"Dzień okupacji radzieckiej" w Mołdawii to bluźnierstwo?

Jako bluźnierstwo określił MSZ Rosji postanowienie p.o. prezydent Mołdawii Mihaia Ghimpu o tym, by 28 czerwca 1940 roku ogłosić "dniem okupacji radzieckiej". Zdaniem strony rosyjskiej, jest to element kampanii politycznej wymierzonej w partnerstwo obu krajów.

Reklama

Dekret w sprawie 28 lipca Mihai Ghimpu wydał w czwartek. Przyznał, że nie konsultował go z partnerami z koalicyjnego Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej.

"Jako bluźnierstwo oceniamy kolejną próbę zniekształcenia naszej wspólnej z narodem mołdawskim historii i wydarzeń związanych z Wielką Wojną Ojczyźnianą lat 1941-45" (tak w Rosji nazywa się tę część II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej) - oznajmiło MSZ Rosji. Jak oceniło, "jest to element planowanej kampanii politycznej, której ostrze skierowane jest przeciw partnerstwu rosyjsko-mołdawskiemu".

Według resortu decyzja władz mołdawskich powodowana jest chęcią "odwrócenia uwagi społeczeństwa od realnych problemów dzisiejszej Mołdawii i jednocześnie zniszczenia istniejących mechanizmów zabezpieczenia stabilności nad Dniestrem".

Ghimpu, wydając swój dekret, powołał się na postanowienia dwóch komisji zajmujących się kwestiami historii. Dekret zaleca władzom lokalnym w Mołdawii, by 28 czerwca organizowały uroczystości upamiętniające ofiary okupacji. Wzywa też Federację Rosyjską "jako sukcesorkę ZSRR", by "bezwarunkowo, przejrzyście i w trybie pilnym wyprowadziła wojska i uzbrojenie" z terytorium Mołdawii.

MSZ Rosji w oświadczeniu zaznacza, że "nie po raz pierwszy" styka się użyciem "pseudohistorycznego traktowania przyczyn II wojny światowej i wniosków z niej w postaci różnego rodzaju upamiętniających dat", w celu "uzasadnienia koniunkturalnych decyzji, przyjmowanych przede wszystkim w interesie grupy rządzącej, wbrew ogólnonarodowym interesom państwa". Zdaniem ministerstwa dekret "może stać się wstępem do konfrontacji na płaszczyźnie politycznej oraz w wielonarodowym społeczeństwie mołdawskim".

W czerwcu 1940 roku ZSRR, wykorzystując podpisany z Niemcami pakt Ribbentrop-Mołotow, zażądał od Rumunii natychmiastowego opuszczenia znajdujących się wówczas w jej granicach terytoriów: Besarabii i północnej Bukowiny. 28 czerwca ambasadorowi Rumunii w Moskwie wręczono ultimatum z tym żądaniem.

Władze radzieckie połączyły następnie większą część Besarabii z Mołdawską Autonomiczną Socjalistyczną Republiką Radziecką, utworzoną wcześniej (w 1924 r.) w ramach Ukraińskiej SRR. W ten sposób powstała Mołdawska SRR. Pozostałą część Besarabii wraz z Bukowiną wcielono bezpośrednio do Ukraińskiej SRR.

Niegdysiejsza Mołdawska ASRR to obecne Naddniestrze - niekontrolowana przez władze Mołdawii separatystyczna republika, w której jako wojska pokojowe stacjonuje 14. armia rosyjska.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama