Sejm przyjął w piątek 18 poprawek Senatu do ustawy o sporcie. Trzy posłowie odrzucili.
Posłowie zgodzili się m.in. na propozycję Senatu, aby w samorządzie terytorialnym mogły działać rady sportu, w których będą zasiadać przedstawiciele organizacji i instytucji odpowiedzialnych za kulturę fizyczną.
Inna z ważniejszych poprawek senatorów dotyczy nowych zasad nabywania tytułów zawodowych trenera i instruktora w polskich związkach sportowych.
Zgodnie z postanowieniami ustawy trenerem może być osoba, która ukończyła odpowiednie studia wyższe. Może nim być także ten kto przez okres co najmniej dwóch lat posiadał tytuł instruktora lub ukończył studia podyplomowe w tym zakresie.
Posłowie zgodzili się także z poprawką senatorów, aby opłaty dokonywane przez uczniów i studentów do lat 26 za kursy żeglarskie podlegały obniżeniu o 50 procent.
Teraz ustawa trafi do prezydenta. Uchwalona została 20 maja głosami 394 posłów, przy jednym przeciwnym i jednym wstrzymującym. Zastąpi ona dotychczas obowiązujące - o sporcie kwalifikowanym i o kulturze fizycznej. Zgodnie z 21. poprawką Senatu ustawa wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Ustawa o sporcie określa m.in. czas pełnienia funkcji przez prezesa związku sportowego do dwóch, po sobie następujących okresów czteroletnich. Zachowała kontrolne uprawnienia ministra sportu i turystyki, ograniczając je jednak do nadzoru zgodności działania z prawem i statutem związku. Wprowadziła także zakaz łączenia mandatu we władzach związku z prowadzeniem działalności gospodarczej związanej bezpośrednio z realizacją zadań statutowych, a także nałożyła obowiązek sporządzania raz w roku sprawozdania finansowego przez zarząd.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.