Caritas Internationalis alarmuje, że brak żywności w zachodniej części Sahelu może doprowadzić do tragedii humanitarnej. Głoduje już co najmniej 10 mln ludzi w Czadzie, Mali i Burkina Faso, a zwłaszcza w Nigrze, gdzie z tego powodu cierpi 8 mln mieszkańców.
Kraj ten otrzymał dotychczas 47 tys. ton pomocy żywnościowej z 85 tys., o jakie prosiły władze Nigru.
W stanie upadku jest darmowa, publiczna służba zdrowia, co ma dramatyczne skutki dla dzieci, które były objęte programem leczenia niedożywienia, prowadzonym w ośrodkach zdrowia. Według Raymonda Yoro, sekretarza generalnego Caritas Niger, z powodu ostrego niedożywienia cierpi 378 tys. dzieci, zaś umiarkowane niedożywienie zagraża 1,2 mln.
Dlatego Caritas International zwróciła się do wszystkich Caritas krajowych na świecie o 2,9 mln euro niezbędnych do sfinansowania pilnej operacji humanitarnej w Nigrze. Suma ta jest potrzebna m.in. do zakupu żywności dla 1,5 mln ludzi najbardziej potrzebujących, zakupu i dystrybucji nasion roślin uprawnych i rozwoju programów typu „pieniądze za pracę”.
Tegoroczny kryzys żywnościowy w zachodniej części Afryki subsaharyjskiej spowodowany został przez nieregularne opady, nikłe zbiory, wzrost cen żywności, a także chroniczne ubóstwo. Niedobory żywności trwają tam już od sześciu miesięcy.
Niepokój budzą zapowiedzi redukcji liczebności amerykańskich wojsk w Europie.
Sąd ws. prowokacji wobec ks. Popiełuszki chce przesłuchać zastępcę dyr. Departamentu IV MSW
Decyzja wywołała oburzenie wśród części lokalnej społeczności.
Nabożeństwo drogi krzyżowej znane w dzisiejszej formie - 14 stacji - sięga XVII w.
Będzie z tego m.in. 40 tys. świątecznych paczek dla potrzebujących.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.