Nic nie można zrobić?

I jedni i drudzy mogli opuścić ręce i powiedzieć, że "się nie da". Jedni i drudzy widząc, że jest potrzeba, podjęli próbę. Czy ich dzieło zmieniło Mozambik i Madagaskar? Niestety, nie. Ale faktycznie zmieniło życie wielu ludzi. To nie jest "nic".


Papież wyleciał dziś rano z Madagaskaru do Rzymu. W ciągu niespełna tygodnia odwiedził trzy kraje: Mozambik, naznaczony przede wszystkim konfliktami i wojną domową, Madagaskar, gdzie problemem największym  nędza ludzi i korupcja, w końcu Mauritius: małe wyspiarskie państwo na Oceanie Indyjskim, jedyne w tym regionie demokratyczne. Oczywiście, mówił o problemach panujących w danym kraju. Mówił ważne rzeczy do władz, przypominał biskupom że ich zadaniem jest także upominanie się o sprawy społeczne ("Nikt nie może od nas domagać się, abyśmy usuwali religię w przestrzeń tajemniczego wnętrza osób bez żadnego jej wpływu na życie społeczne i narodowe, nie przejmując się kondycją instytucji społeczeństwa świeckiego, bez wypowiadania się na temat wydarzeń, które interesują obywateli" - mówił do biskupów na Madagaskarze.)

Tak, przestrzeń działań politycznych jest ważna. Bez właściwych rozwiązań na tym polu trudno jest cokolwiek osiągnąć. Odpowiedzialność za zmiany systemowe  spoczywa na tych, którzy mają władzę. Nierzadko jednak mamy poczucie, że na płaszczyźnie ludzkiej nasz wpływ na podejmowane decyzje jest praktycznie żaden (na płaszczyźnie wiary zawsze pozostaje modlitwa).  Co gorsza, często jest to prawda. Ale to jeszcze nie znaczy, że nie można zrobić nic, że nie pozostaje żaden sposób by zmieniać rzeczywistość wokół nas.

W Mozambiku papież odwiedził Centrum Zdrowia Sant'Egidio w Zimpeto. Mówił do nich m.in.:

To Centrum ukazuje nam, że byli tacy, którzy zatrzymali się i odczuli współczucie, którzy nie ulegli pokusie powiedzenia „nie ma nic do zrobienia”, „nie można zwalczyć tej plagi” i odważnie zadali sobie trud, by szukać rozwiązań. [...] Na tym ogromnym polu, które otworzyło się przed wami dzięki nieustannemu słuchaniu, doświadczyliście także waszego  ograniczenia: braku wszelkiego rodzaju środków. Program, który opracowaliście i który powiązał was z innymi miejscami na świecie, jest wzorem pokory ze względu na uznanie waszych ograniczeń oraz kreatywności, by pracować zespołowo. Bezinteresowne i dobrowolne zaangażowanie wielu osób różnych specjalności, które od wielu lat udzieliły cennej współpracy w szkoleniu podmiotów lokalnych zawiera samo w sobie ogromną wartość humanitarną i ewangeliczną.

Na Madagaskarze w pobliżu kamieniołomu powstało 25-tysięczne dziś "Miasto Przyjaźni". Misjonarz, który je założył, mówi dziś: "kiedy miałem 41 lat i byłem tak chory, że nie miałem siły, by stać na nogach, Opatrzność posłała mnie na wysypisko i tak rozpoczęła się ta wielka duchowa przygoda." Namówił 70 rodzin, by założyły wioskę na miejscu wskazanym przez władze. "Gdybym wiedział, że powstanie z tego miasto, w którym żyje 25 tys. osób i udziela pomocy kolejnym 30 tys. ubogich, to bym stąd uciekł – mówił dalej Radiu Watykańskiemu o. Opeka. – Bóg jednak chce byśmy postępowali naprzód małymi krokami, dzień po dniu, tydzień po tygodniu. I z czasem nabraliśmy siły, zaufania. Widzimy, że udało się nam zrobić pierwszy krok, przezwyciężyć jakiś problem. No to można zrobić kolejny krok, pokonać kolejny problem. Tak się to rozwija."

I jedni i drudzy mogli opuścić ręce i powiedzieć, że "się nie da". Jedni i drudzy widząc, że jest potrzeba, podjęli próbę. Dzieło, które rozpoczęli, rozrosło się i trwa. Czy zmieniło Mozambik i Madagaskar? Niestety, nie. Ale faktycznie zmieniło życie wielu ludzi. Dzięki temu, że byli tacy, co poszli za Chrystusem, wierząc Jemu, i dzięki wspólnocie, która trwała razem mimo trudności. To nie jest "nic".

Zatem: nie mów, że nic nie możesz. Uwierz Bogu. Poszukaj ludzi. Zacznij.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • robak
  10.09.2019 15:24
  ubywa katolików , ubywa młodych - katolicki kościoł na zachodzie nie jest już kościołem katolickim - odrzucił sakrament spowiedzi - nie pochylił się franciszek na tematem braku księży 9 a właścieiwie nad tematem ich dobrego rozlokowania coby nigdzie ich nie brakowało ) zamiast tego chce wprowadzić wyświęcanie zonatych meżczyzn na kapłanów - to żle . dlatego franciszek wiele mówi wieloma sprawami usiłuje się zajmować a nic dobrego z tego nie wynika i nie wyniknie .adyć trzeba wspomnieć na podroże apostołów . budowali społeczność wierzących i umacniali tą społeczność sprawy społeczne to rzecz drugorzędna w stosunku do ewnagelizowania - - a któż mnie uczynił sędzią - proszę sobie wspomnieć te słowa Jezusa Chrystusa . pozdrawiam
 • roma
  11.09.2019 14:00
  To nieprawda, że na Zachodzie nie uznaje się sakramentu spowiedzi, zawsze można poprosić kapłana o spowiedź, przynajmniej tak jest w Niemczech, gdzie pracuję. To co mnie tu szczególnie buduje, to fakt, że msze św. są tu odprawiane z dużym szacunkiem i bez pośpiechu, jest też o wiele większe zaangażowanie świeckich w życie parafii. Przy bardzo wielu kościołach istnieją przedszkola dla dzieci, wspiera się latami różne dzieła misyjne, a w okolicy Bożego Narodzenia jest specjalny program w telewizji, gdzie zbiera się pieniądze na konkretne w krajach ubogich, pokazywane w filmach dokumentalnych. Ludzie dają po 50-100 euro najczęściej, firmy sporo więcej i zebrana kwota to dobre parę milionów euro, co dokonuje się zaledwie w parę godzin, tak duża jest ofiarność społeczeństwa. Mało znamy Kościół na Zachodzie i żyjemy czasem w przekonaniu, jaki to nasz polski katolicyzm jest wyjątkowy, podczas gdy bycie tu nauczyło mnie pokory.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  15°C Środa
  noc
  wiecej »