Urzędniczki, które zniesławiły wielodzietną rodzinę z Tarnowa mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej. Tak zadecydował Sąd Najwyższy stwierdzając, że sposób w jaki sformułowały one swą opinię był nieadekwatny do okoliczności i celu działania urzędników państwowych. Rodzinę reprezentują prawnicy z Instytutu Ordo Iuris.
W czerwcu 2017 roku urzędniczki z Tarnowa wniosły pismo o wgląd w sytuację rodziny państwa Moniki i Czesława, rodziców sześciorga dzieci. W treści dokumentu sformułowano nieprawdziwe i krzywdzące zarzuty wobec rodziny, co doprowadziło do wszczęcia przez Sąd Rejonowy postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Po interwencji prawników Ordo Iuris, już na pierwszej rozprawie Sąd Rejonowy w Tarnowie stwierdził brak okoliczności do ingerencji we władzę rodzicielską wyrażając w ustnych motywach uzasadnienia zdziwienie w sposobie scharakteryzowania rodziny przez urzędników opieki społecznej.
W związku z treścią pisma, prawnicy Ordo Iuris wnieśli w imieniu małżonków prywatny akt oskarżenia przeciwko urzędnikom, zarzucając zniesławienie rodziców. Sąd Rejonowy w Tarnowie uznał, że swymi działaniami urzędniczki rzeczywiście wypełniły znamiona art. 212 § 1 Kodeksu karnego. Jednocześnie sąd odstąpił od kary oraz zasądził symboliczne zadośćuczynienie na rzecz rodziców. Na skutek wniesionej przez oskarżone apelacji, Sąd Okręgowy w Tarnowie 8 marca 2018 r. zmienił wyrok i uniewinnił oskarżone. Stwierdził, że urzędniczki działając jako funkcjonariusze publiczni w ramach swoich kompetencji nie podlegają odpowiedzialności z art. 212 Kodeksu karnego.
W kasacji do Sądu Najwyższego, jaką sporządzili w imieniu tarnowskiej rodziny prawnicy Ordo Iuris wskazano na katastrofalne dla demokratycznego państwa prawnego skutki utrwalenia orzecznictwa przyznającego urzędnikom publicznym pozaustawowy immunitet karny chroniący ich przed odpowiedzialnością za zniesławienie obywateli w toku czynności służbowych.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.