Modyfikacja "Rodziny na swoim"

Program "Rodzina na swoim" trzeba zmodyfikować, by wsparcie budżetowe na zakup mieszkań było kierowane do osób młodych, zamierzających mieć dzieci - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister Infrastruktury Piotr Styczeń.

Styczeń odpowiadał na pytanie posła PO Macieja Orzechowskiego dotyczące zmian w programie "Rodzina na swoim". Ma to związek z projektem nowelizacji ustawy z 2006 r. wprowadzającej program.

Rządowy program "Rodzina na swoim" to program kredytowy, który ma ułatwić uzyskanie własnego mieszkania przez rodziny mniej zamożne. Umożliwia on spłacenie z budżetu połowy odsetek od kredytu mieszkaniowego przez pierwsze 8 lat jego spłacania. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku zakupu lokalu o powierzchni do 75 metrów kwadratowych lub domu do 140 metrów kwadratowych.

Styczeń wyjaśnił, że program w swojej dotychczasowej wersji "wyczerpał oczekiwania rynku". "Uznaliśmy, że potrzebne są jego modyfikacje m.in. ze względu na konieczność poprawy efektywności działania programu i celowości wydawania środków budżetowych - przy budżecie, który nie może zaspokoić w pełni wszystkich wymagań rynku mieszkaniowego".

Zaznaczył, że najważniejsze jest, by program wspierał zakup mieszkań nowych i przede wszystkim dać tę szansę zakupu mieszkania na preferencyjnych warunkach ludziom dopiero zawierającym małżeństwa lub "funkcjonujących w ramach związku oczekującego dziecko czy też chcących mieć kolejne dziecko".

"Planujemy poszerzenie dostępu do programu +Rodzina na swoim+ o osoby samotne" - podkreślił podsekretarz stanu w MI. Wyjaśnił, że dla singli limit powierzchni użytkowej lokalu, którego zakup byłby wspierany z budżetu państwa ma wynieść maksymalnie 50 m kw, a dopłata dotyczyć tylko 30 m kw tego lokalu.

Styczeń poinformował, że od wejścia w życie programu "Rodzina na swoim", tj. od 2006 r., do 30 czerwca 2010 r. udzielono w jego ramach 59 tys. 287 kredytów. Ich łączna kota to prawie 10 mld zł.

W czwartkowym komunikacje Bank Gospodarstwa Krajowego podał, że w czerwcu 2010 roku, w ramach programu "Rodzina na swoim", udzielono kredytów za prawie 664 mln zł; w tym czasie skorzystało z niego ponad 3,5 tys. osób.

W ciągu sześciu miesięcy 2010 roku udzielono ponad 17,7 tys. kredytów o łącznej kwocie 3,2 mld zł. Najwięcej kredytów udzielono w czerwcu i w marcu.

Kredyt w ramach programu "Rodzina na swoim" jest dostępny w 19 bankach.

«« | « | 1 | » | »»
 • msmakowski
  08.07.2010 12:30
  "funkcjonujących w ramach związku oczekującego dziecko czy też chcących mieć kolejne dziecko"

  czyli dla każdego?

  To po co ten program nazywa się rodzina na swoim?

  Ma on pomagać rodzinom, czy bankom???

  Przecież to bez sensu.
 • wgorka
  08.07.2010 13:06
  ja do singli nic nie mam ale skoro program ma wspierać rodziny, (w podtekście, by rodziło się więcej dzieci) to już zupełnie nie rozumiem tych zmian
 • Kostek
  17.07.2010 14:08
  W Polsce i Europie potrzeba Radykalnej Partii proRodzinnej. Z swoją niechęcią do przymusowych ZUSów i innych zabezpieczeń najbardziej prorodzinna jest partia Korwina Mikke. Bo gdy z nich rezygnujemy to zabezbieczeniem jest rodzina i na coś jest potrzebna. Dwa razy się zastanowimy gdy będziemy chcieli ją rozwalić, a inaczej Europa się wyludnia z europejczyków i przychodzą ci dla których rodzina coś znaczy.
  Tak bym widział jej program takiej partii:
  1. Znieść wszystko co szkodzi rodzinie na początek rozwody.
  2. Reforma emerytalna. Dlaczego nasi dziadkowie mieli po 4.5...n rodzeństwa???? Bo nie było emerytur. Taraz skoro już są to należało by wprowadzić rodzinną pulę emerytalną.
  Dlaczego cała składka emerytalna dzieci matek z rodzin wielodzietnych ma iść na całość, a nie w części dla nich samych ???
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  29°C Sobota
  wieczór
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  29°C Niedziela
  dzień
  wiecej »