Gej nie zostanie anglikańskim biskupem

Kandydatura anglikańskiego dziekana diecezji St Albans, zdeklarowanego geja, Jeffreya Johna na biskupa Southwark została odrzucona po raz drugi - donosi czwartkowy "Times".

Komisja odpowiedzialna za nominacje anglikańskich biskupów (Crown Nominations Commission), w której skład wchodzi duchowy zwierzchnik anglikanów abp Canterbury dr Rowan Williams odrzuciła apel wiernych diecezji o wyznaczenie go następcą ustępującego biskupa dra Toma Butlera.

Powodem były obawy, iż nominacja wywoła rozłam wśród anglikanów. Niektóre parafie mogłyby go nie uznać i zażądać wyznaczenia nad nim nadzorcy.

Przed laty John służył w Southwark jako kanonik. Żyje w cywilnym związku partnerskim z innym duchownym anglikańskim.

Okoliczności utrącenia jego kandydatury nie są jasne.

Według "Daily Telegraph" abp Williams miał stracić panowanie nad sobą w czasie dwudniowego zamkniętego posiedzenia anglikańskich hierarchów i laikatu z powodu przecieku z komisji nominacyjnej do tygodnika "Sunday Telegraph", ujawniającego, iż John jest na krótkiej liście kandydatów.

Williams miał być zirytowany nie z powodu tego, że John kandyduje, lecz dlatego, iż od członków komisji nominacyjnej wziął przysięgę, iż będą przestrzegać zasad tajności. Przeciek uznał za presję na niego i oświadczył, że nie udzieli swego poparcia żadnemu z kandydatów. Na umieszczenie Johna na liście kandydatów zgodził się niechętnie, ponieważ chcieli tego wierni diecezji.

John wywodzi się z liberalnego skrzydła anglikanów. Ma go popierać premier David Cameron, który akceptuje nominacje na biskupów anglikańskich i przedstawia kandydatury Elżbiecie II, tytularnej zwierzchniczce Kościoła Anglii.

W 2003 r. abp Williams sprzeciwił się kandydaturze Johna na biskupa sufragana diecezji Reading.

Kościół anglikański dopuszcza gejów do święceń kapłańskich (podobnie jak i kobiety), ale jest to głęboko kontrowersyjna kwestia, zwłaszcza w afrykańskich prowincjach tego kościoła. Spory budzi także dopuszczenie gejów oraz kobiet do stanowisk biskupich.

Dotychczas jedynym biskupem gejem jest Gene Robinson wyświęcony na biskupa New Hampshire w USA w 2003 r. Sprawa dostępu kobiet do stanowisk biskupich została odłożona do 2014 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  11°C Niedziela
  dzień
  13°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »