Na placu św. Piotra stanęła rzeźba przedstawiająca uchodźców. Jej tematem przewodnim są następujące słowa Listu do Hebrajczyków: "Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę".
Po Mszy i odmówieniu modlitwy Anioł Pański papież odsłonił na placu św. Piotra rzeźbę przedstawiającą grupę uchodźców autorstwa kanadyjskiego artysty Timothy’ego Schmalz’a. Pomysłodawcą projektu jest również Kanadyjczyk, jezuita, o. Michael Czerny, który w czasie najbliższego konsystorza otrzyma biret kardynalski. Odsłonięcie pomnika było elementem obchodów Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.
- Świętowaliśmy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy pragnąc przypomnieć podstawową prawdę, że nikt nie może być wykluczony ze społeczeństwa, niezależnie od tego, czy mieszka w danym kraju od zawsze, czy też przybył niedawno - powiedział papież.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Franciszek wskazał na ciągłą troskę Kościoła o osoby najbardziej zagrożone i marginalizowane. Papież zaznaczył, że dla podkreślenia tych starań na placu św. Piotra zostanie odsłonięta rzeźba poświęcona migrantom.
Aby podkreślić te starania, wkrótce odsłonię rzeźbę, której tematem przewodnim są następujące słowa Listu do Hebrajczyków: «Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę» (13, 2) – powiedział Ojciec Święty. – Rzeźba ta, wykonana z brązu i gliny przedstawia grupę migrantów z różnych kultur i różnych okresów historycznych. Chciałem, aby to dzieło artystyczne znalazło się tutaj, na placu św. Piotra, żeby przypominało wszystkim o ewangelicznym wyzwaniu gościnności.
Franciszek zachęcił także do modlitwy w intencji rozpoczynającego się jutro w Kamerunie spotkania dialogu narodowego. - Oby ten dialog mógł być owocny i doprowadził do sprawiedliwych i trwałych rozwiązań pokojowych, z korzyścią dla wszystkich - podkreślił papież.
Praca wykonana w brązie przedstawia liczną grupę osób stłoczonych na niewielkiej barce. Pochodzą oni z wielu kultur i ras, a także, z różnych okresów historycznych. Z środka tłumu wyłaniają się skrzydła Anioła sugerując obecność świętości pośród nich. - Świętość można znaleźć także w obcym, wśród uchodźców i migrantów - powiedział Timothy Schmalz.
«« | « |
1
| » | »»