Stambuł: Ekumeniczna konferencja

W Stambule odbyła się w dniach 5-8 lipca ekumeniczna konferencja „Orientale Lumen”, poświęcona kościelnej tradycji Wschodu i Zachodu.

W cyklicznych spotkaniach tego rodzaju biorą udział katoliccy i prawosławni specjaliści z zakresu teologii, historii i duchowości. Uczestnicy m.in. zostali przyjęci przez patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I. Stolicę Apostolską reprezentował na konferencji sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, abp Cyril Vasil’ SJ.

„Jest to inicjatywa grupy entuzjastów, którzy pragnęli wprowadzić w czyn wezwanie Jana Pawła II z jego listu apostolskiego Orientale lumen, by poszukiwać nowych dróg i punktów wspólnych, krocząc ku jedności Kościołów Wschodu i Zachodu – wyjaśnił Radiu Watykańskiemu słowacki hierarcha. – Konferencje odbywają się od 1997 r. na przemian w Stanach Zjednoczonych i w którymś z krajów wschodnich. Obecna odbyła się, zresztą już po raz trzeci, w Konstantynopolu, czyli w Stambule. Konferencje, w których biorą udział naukowcy, specjaliści ze strony katolickiej i prawosławnej, otwarte są również dla biskupów z różnych Kościołów i dla szerszej publiczności. Jest to okazja do pogłębienia tematów wspólnych dla obu stron, ale też kwestii kontrowersyjnych, gdy chodzi o dzieje, teologię i duchowość tak prawosławną, jak katolicką, zwłaszcza greckokatolicką. Tym razem mówiliśmy o soborach powszechnych, czyli o tym, co należy do wspólnego dziedzictwa całego chrześcijaństwa”.

„Ta konferencja jest znakiem kontynuacji i pewnym małym kamykiem w wielkiej mozaice ruchu ekumenicznego – dodał abp Vasil’. – Pewnie nie zmieni ona dziejów, jednak należy do historii wspólnych poszukiwań odnowionej jedności Kościołów”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Czwartek
  noc
  3°C Czwartek
  rano
  4°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »