„Wolność religijna drogą do pokoju” – to temat najbliższego, 44. Światowego Dnia Pokoju. Kościół obchodzi go co roku 1 stycznia.
Jak poinformowano w watykańskim komunikacie, Benedykt XVI zdecydował się na taki temat w związku z ograniczeniami, czy wręcz odmową wolności religijnej w różnych częściach świata. Dochodzi tam nie tylko do dyskryminacji czy spychania na margines z przyczyn wyznaniowych, ale nawet do prześladowań i przemocy na tym tle wobec mniejszości – czytamy w dokumencie.
Jak się przypomina, wolność religijna należy do podstawowych praw człowieka bazujących na jego osobowej naturze i poszukiwaniu prawdy. Zabezpieczenie tego prawa jest niezbędne dla integralnego rozwoju człowieka, realizacji dobra wspólnego i utwierdzenia pokoju na świecie. Sam Benedykt XVI mówił o tym przed dwoma laty (18 kwietnia 2008 r.) na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Watykański komunikat przypomina papieskie słowa, że ograniczenia swobód religijnych dotyczą nie tylko sytuacji, gdy wspólnota wierzących jest w mniejszości. Dyskryminacja i zepchnięcie na margines mogą przyjmować złożone formy, tak na szczeblu kulturowym, jak obywatelskim czy politycznym. „Nie do pomyślenia jest sytuacja, by wierzący musieli wyrzec się części samych siebie – swej wiary – by być aktywnymi obywatelami – mówił w Nowym Jorku Papież. – Nigdy nie powinna zajść konieczność wyparcia się Boga, by móc korzystać ze swoich praw. Ochrona praw związanych z religią jest tym bardziej potrzebna, gdy są one uznawane za sprzeczne z dominującą ideologią laicką bądź ze stanowiskami większości religijnej dążącej do wyłączności”. „Odmowa uznania wkładu w życie społeczne, wypływającego z wymiaru religijnego i poszukiwania Absolutu – który ze swej natury jest wyrazem wspólnoty osób – oznaczałaby faktyczne uprzywilejowanie postaw indywidualistycznych i tym samym naruszenie jedności osoby”.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.