Hiszpański Trybunał Konstytucyjny odrzucił w środę wniosek opozycji o zawieszenie nowej ustawy aborcyjnej do czasu ustalenia jej zgodności z konstytucją. Dopuszcza ona aborcję do 14. tygodnia ciąży i zezwala na dokonanie aborcji 16-latkom bez zgody rodziców.
Konserwatywna Partia Ludowa (PP) zaskarżyła do Trybunału osiem artykułów ustawy, twierdząc, że są one niezgodne z prawem do życia zagwarantowanym w konstytucji.
Nowa ustawa, która weszła w życie 5 lipca, zezwala każdej kobiecie na dokonanie aborcji przez upływem 14. tygodnia ciąży. W przypadku uszkodzenia lub wady organicznej płodu, względnie gdy ciąża zagraża zdrowiu kobiety, nowa ustawa zezwala na aborcję do 22. tygodnia.
Ustawa zezwala po ukończeniu 16 lat na przerywanie ciąży bez zgody rodziców, chociaż zawiera wymóg ich poinformowania. Nie obowiązuje on w przypadku, gdy poinformowanie rodziny "stwarza oczywiste ryzyko przemocy w rodzinie, nacisków lub maltretowania". W takim wypadku to lekarz wraz z psychologiem lub pracownikiem socjalnym decydują o przeprowadzeniu aborcji.
Dwa regiony sprzeciwiały się wprowadzaniu nowego prawa: leżąca na północy kraju Nawarra oraz usytuowana na południowym wschodzie Murcja.
Z kolei rząd położonej na wschodzie Walencji uzgodnił, że przed wyrażeniem zgody na zabieg kobieta będzie informowana o "etycznym znaczeniu tej decyzji" oraz będą jej pokazywane "materiały wizualne" związane z aborcją.
W 1985 roku, w dziesięć lat po śmierci dyktatora Hiszpanii, generalissimusa Francisco Franco rząd socjalistów zniósł absolutny zakaz aborcji obowiązujący za czasów dyktatury.
Przed 25 laty weszła w życie ustawa zezwalająca na dokonanie aborcji, jeśli była ona wynikiem gwałtu bądź zagrażała życiu kobiety.
Według danych hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia, w ubiegłym roku przeprowadzono w Hiszpanii 115 000 aborcji.
Nowelizując ustawę w sprawie aborcji, Hiszpania dostosowała swe ustawodawstwo w tym względzie do obowiązującego w większości krajów Unii Europejskiej.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.