41 proc. badanych zadeklarowało się jako zwolennicy rządu Mateusza Morawieckiego, 29 proc. respondentów określiło się jako jego przeciwnicy, a 25 proc. wyraziło obojętność wobec obecnego gabinetu - wynika z najnowszego październikowego sondażu CBOS.
W październiku zmalał - w stosunku do badania z września - o 3 pkt proc. odsetek osób deklarujących się jako zwolennicy rządu, grupa jego przeciwnicy pozostała bez zmian, a odsetek obojętnych wzrósł o 2 pkt proc. Odsetek odpowiadających "trudno powiedzieć" na pytanie o stosunek do rządu wzrósł o 1 pkt proc., do 5 proc.
Dobrze efekty pracy rządu oceniło w październiku 54 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania), 30 proc. (spadek o 2 pkt proc.) źle ocenia działalność rządu, a 16 proc. oceniając rezultaty działań rządu wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" (wzrost o 1 pkt. proc.).
CBOS zapytał respondentów również o ocenę polityki gospodarczej rządu. W październiku 52 proc. respondentów (bez zmian) oceniło, że polityka rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. Przeciwną opinię wyraziło 35 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.); 13 proc. nie miało zdania w tej sprawie (wzrost o 2 pkt proc.).
Zadowolenie z faktu, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki wyraziło w październiku 51 proc. ankietowanych przez CBOS, - to o 1 pkt proc. więcej niż we wrześniu. 32 proc. jest z tego niezadowolonych (spadek o 1 pkt. proc.), a nie ma zdania w tej kwestii 17 proc. badanych (bez zmian).
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 3-10 października br. na reprezentatywnej losowej próbie 1013 dorosłych mieszkańców Polski.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.