Przyznawany jest osobom i instytucjom zasłużonym dla misji. Medal został wręczony dziś w Warszawie.
Była misjonarka świecka diecezji tarnowskiej Elżbieta Wryk 23 października otrzymała medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, przyznawany osobom i instytucjom zasłużonym dla misji.
Medal został wręczony podczas uroczystej gali w Warszawie. Obok niej nagrodzeni za zasługi w misyjnym dziele Kościoła zostali o. Andrzej Madej OMI i dr Helena Pyz.
EpiskopatNews Obok Elżbiety Wryk za zasługi w misyjnym dziele Kościoła nagrodzeni zostali o. Andrzej Madej OMI i dr Helena Pyz.Ponadto medal za szczególne zasługi dla dzieła misyjnego otrzymał werbista o. prof. Piotr Nawrot, muzykolog pracujący w Boliwii, Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej (Starowiejskie) i Zgromadzenie Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji.
Nagrodzeni w kategorii pomoc modlitewna i duchowa to Renata Przewoźnik, MisjonarzNaPost i Wanda Socha z Dębicy, która od ponad 16 lat otacza modlitwą misje i materialnie wspiera misje sióstr służebniczek starowiejskich. Sama pani Wanda uważa, że nic szczególnego nie robi. Jest bardzo skromna. Medal przekazała jej służebniczka starowiejska s. Teresa Głuchowska ze Starej Wsi. Nawet nie pozwoliła sobie zrobić zdjęcia, mówiąc, ze takich osób jak ona jest więcej.
W kategorii informacja medialna nagrodę otrzymał Dwumiesięcznik Papieskich Dzieł Misyjnych "Misje Dzisiaj", Katolicka Agencja Informacyjna i red. Magdalena Gronek z Radia Warszawa.
EpiskopatNews Nagrodzeni w kategorii informacja medialna.W gali wręczenia medali uczestniczył bp Leszek Leszkiewicz z Tarnowa, ks. Krzysztof Czermak i ks. Stanisław Wojdak z Wydziału Misyjnego Kurii diecezjalnej w Tarnowie.
ks. Józef Kloch Galę wręczenia medali rozpoczął koncert chóru z Boliwii pod dyrekcją o. prof. Piotra Nawrota SVD.Elżbieta Wryk jest absolwentką misjologii na ATK w Warszawie. Jako misjonarka świecka diecezji tarnowskiej podjęła działalność w Afryce, która trwała 14 lat. Do Republiki Środkowoafrykańskiej wyjechała w 1997 roku i do 2003 roku pracowała jako nauczycielka w Bouar, Bohong i Baboua. W tym czasie pracowała również w Centrum Promocji Kobiet i formowała przyszłych katechistów. Potem przez rok (2003-2004) była dyrektorką przedszkola w Touboro, w Kamerunie. Powróciła do Polski, podejmując pracę w krajowej centrali Papieskich Dzieł Misyjnych. W roku 2008 roku wróciła do Republiki Środkowoafrykańskiej i objęła funkcję dyrektora administracyjnego w misyjnym szpitalu w Bagandou, wybudowanym przez diecezję tarnowską. Pracowała na tym stanowisku do lipca 2015 roku.
Praca misyjna w diecezji Bouar (RCA) i Kamerunie
Pani Elżbieta Wryk swoje misyjne zaangażowanie zaczęła w Bouar, stolicy diecezji leżącej w północno-zachodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej. Uczyła tu kroju i szycia w prowadzonym przez misję Notre-Dame de Fatima Centrum Promocji Kobiet. We wrześniu 1999 roku na cały rok szkolny przeniosła się do buszu w Bohong, gdzie w ramach działalności tamtejszej misji katolickiej, w podobnym Centrum, oprócz podobnego kursu jak w Bouar, prowadziła zajęcia z nauczania początkowego z najmłodszą grupą i z higieny z grupą najstarszą tejże jednostki edukacyjnej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.