Marszałek Grodzki: Aborcja na życzenie jest złym pomysłem

Aborcja na życzenie jest złym pomysłem - mówi w rozmowie z sobotnią "Gazetą Wyborczą" marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO). Dodaje, że jest za utrzymaniem kompromisu ws. aborcji, który obowiązuje w polskim prawie.

Tomasz Grodzki w rozmowie z "GW" był pytany o to, co mówił wcześniej o ustawie aborcyjnej. "Jestem za utrzymaniem kompromisu, czyli zapisów obecnej ustawy, czyli legalnej aborcji, kiedy jest zagrożone życie i zdrowie kobiety, kiedy jest nieodwracalnie uszkodzony płód lub kiedy ciąża jest wynikiem przestępstwa" - wskazał w rozmowie z "GW". Jak podkreślił, "biorąc pod uwagę wszystkie aspekty etyczno-moralne, to ogromna tragedia dla kobiety, dla rodziny". "Dlatego należy zrobić wszystko, co jest w mocy polityków, żeby tych aborcji nie było. Ale nie żeby zakazać aborcji w ogóle" - dodał.

"Uważam natomiast, że aborcja na życzenie jest złym pomysłem. W dobie edukacji seksualnej, środków zabezpieczających, w dobie rozwoju medycyny ratującej i utrzymującej w dobrym, pełnowartościowym życiu coraz trudniejsze przypadki tak dramatyczny akt nie powinien być wykonywany na życzenie" - ocenił.

Grodzki w rozmowie z "GW" mówił też o planowanych działaniach ws. zmian w służbie zdrowia. "Zaczniemy od wysłuchania fachowców, potem zrobimy wysłuchanie publiczne. Wreszcie nasza komisja zdrowia przygotowuje inicjatywę ustawodawczą. Przejdzie przez Senat i pójdzie do Sejmu jako inicjatywa Senatu. To ważne, nie jako inicjatywa senatorów, ale Senatu, bo to ma swoją wymowę i instytucjonalną wagę" - powiedział polityk. Jak zaznaczył, "jak pójdzie dobra ustawa do Sejmu, to PiS będzie trudno ją zamrozić czy odrzucić, prawda? Bo musiałby powiedzieć głośno i wyraźnie, że go zdrowie Polaków nie obchodzi".

"Więc będziemy proponować rozwiązania. Nie wiem, czy zawsze, bo to nie jest nasza prerogatywa podstawowa, ale z pewnością często. W sprawie edukacji, praworządności czy mediów publicznych" - podkreślił.

Grodzki był pytany też o procedurę in vitro. "Jestem zdecydowanie za. To dar życia" - zadeklarował. "Ja w swojej krótkiej karierze zajmowałem się chwilę andrologią, czyli leczeniem mężczyzn, którzy nie mogli mieć potomstwa. Widziałem dramaty małżeństw, które pragnęły dziecka z całych sił, a nie były w stanie. Nie mam cienia wątpliwości, że odpowiednio uregulowana prawnie i kontrolowana przez fachowców, prowadzona rzetelnie procedura in vitro powinna być dostępna" - mówił.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • CSOG
  16.11.2019 19:16
  Po piąte
  Nie zabijaj!
  KKK 2268: Piąte przykazanie zakazuje pod grzechem ciężkim zabójstwa bezpośredniego i zamierzonego. Zabójca i ci, którzy dobrowolnie współdziałają w zabójstwie, popełniają grzech, który woła o pomstę do nieba.

  KKK 2270: Życie ludzkie od chwili poczęcia powinno być szanowane i chronione w sposób absolutny. Już od pierwszej chwili swego istnienia istota ludzka powinna mieć przyznane prawa osoby, wśród nich nienaruszalne prawo każdej niewinnej istoty do życia.
  KKK 2271: Kościół od początku twierdził, że jest złem moralnym każde spowodowane przerwanie ciąży. Nauczanie na ten temat nie uległo zmianie i pozostaje niezmienne. Bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel lub środek, jest głęboko sprzeczne z prawem moralnym.

 • Kocór
  16.11.2019 19:37
  Co za nazwa"aborcja na życzenie?" Kto to wymyślił takie określenie?To zabójstwo dziecka nienarodzonego zgodnie z prawem.
 • Tomaszszcz
  16.11.2019 20:28
  Panie kocur - z jakim prawem zabicie dziecka jest zgodne? Tylko z ludzkim nic nie znaczacym! Nic! 5 NIE ZABIJAJ ! Kazdy za swe zycie odpowie za kazdy czyn, kazde słowo! My wszyscy!
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
1 2 3 4 5 6 7
7°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
wiecej »