Ponad pół miliona stron dokumentów z archiwów: archidiecezji lwowskiej, Kurii Metropolitalnej w Krakowie i diecezji bielsko-żywieckiej zostanie po wykonaniu cyfrowych kopii umieszczone w serwisie internetowym Sakralne Dziedzictwo Małopolski.
Realizacja projektu "Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej" rozpocznie się w styczniu 2020 r. i potrwa do końca 2022 r. Skanowaniem oraz opracowywaniem dokumentów zajmą się, pod kierunkiem dr. Józefa Skrabskiego, pracownicy renomowanej Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, w którego bibliotece znajdują się w depozycie archiwalia archidiecezji lwowskiej.
Po zakończeniu prac 507 536 skanów zawierających m.in. księgi metrykalne oraz inne dokumenty będzie dostępnych w internecie, z czego będą mogli korzystać m.in. uczeni, miłośnicy historii oraz poszukiwacze informacji do dziejów własnych rodzin.
W Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie będzie digitalizowany m.in. zbiór rękopiśmiennych akt biskupich i sądowych diecezji krakowskiej, powstałych w okresie od XV do XVIII w. Liczy 625 tomów, każdy z nich ma od 600 do 800 stron. - To bardzo cenne, niekiedy jedyne źródło do badań historii państwa i kościoła. Są to podstawowe akta kościelne dotyczące terenów historycznej Małopolski. Diecezja krakowska obejmowała bowiem niegdyś tereny, na których obecnie znajduje się 11 diecezji - poinformował ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej.
W księgach zwanych Acta Officialia umieszczano dokumenty wszelkich spraw z lat 1410-1796, którymi zajmowali się w imieniu biskupa oficjałowie sądu biskupiego. Acta Episcopalia z lat 1466-1797 zawierają zaś dokumenty czynności biskupów krakowskich. - Odnoszą się m.in. do erygowania nowych parafii, nominacji proboszczów, wizytacji biskupich. Jeden i drugi rodzaj akt jest cenny dla badaczy m in. dlatego, że zawiera także brudnopisy, w których można znaleźć znacznie więcej informacji niż w czystopisach dokumentów - poinformował ks. prof. Urban.
W wersji elektronicznej w Archiwum Kurii są już dostępne m.in. kolekcje akt kardynałów: Albina Dunajewskiego, Adama Sapiehy, Jana Puzyny i Karola Wojtyły.
Uniwersytet Papieski otrzyma na cele realizacji projektu „Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej” ponad 7 mln zł ze środków unijnych w ramach „Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.