Według lipcowego sondażu TNS OBOP, w Polsce jest tyle samo zwolenników (44 proc)., co przeciwników (45 proc.) rządu. Co dziesiąty badany (11 proc.) nie ma na ten temat swojego zdania.
Z sondażu TNS OBOP z pierwszej połowy (8-11) lipca, wynika, że w Polsce jest tyle samo zwolenników (44 proc.), co przeciwników (45 proc.) rządu Donalda Tuska. Co dziesiąty badany (11 proc.) nie ma na ten temat swojego zdania.
W lipcu notowania gabinetu premiera wyraźnie się poprawiły - wynika z sondażu. O 8 pkt proc. wzrósł odsetek osób oceniających rząd pozytywnie, a jednocześnie zmalał (o 9 pkt proc.) udział badanych wypowiadających się o nim negatywnie. Są to jednocześnie najlepsze wyniki rządu, jakie udało mu się uzyskać na przestrzeni ostatnich dwóch lat.
Autorzy sondażu zwracają uwagę, że ocena rządu jest tym lepsza im bardziej Polacy interesują się polityką. Wśród badanych niezainteresowanych tą tematyką działalność rządu dobrze ocenia co czwarta osoba (24 proc.), natomiast wśród ankietowanych bardzo interesujących się tą dziedziną odsetek ten jest dużo większy i wynosi 56 proc. Częściej niż inni, zwolennikami gabinetu premiera są respondenci popierający PO (77 proc.), SLD (54 proc.) oraz badani o poglądach centrowych - centrolewicowych (77 proc.) i centroprawicowych (63 proc.).
Negatywne oceny rządowi wystawiają, częściej niż pozostali, zwolennicy PiS (74 proc.), a także ankietowani o poglądach prawicowych (52 proc.).
Donald Tusk ma więcej zwolenników niż kierowany przez niego rząd. Ponad połowa badanych (54 proc.) dobrze ocenia jego działalność, jako premiera, dwóch na pięciu (38 proc.) jest przeciwnego zdania. 8 proc. ankietowanych nie wyraziło na ten temat jednoznacznej opinii.
W porównaniu z poprzednim miesiącem premier poprawił swoje notowania. O 7 pkt. proc. wzrósł udział jego zwolenników, jednocześnie (o 5 pkt. proc.) zmalał odsetek przeciwników. Opinie o Donaldzie Tusku nie były tak dobre od ponad półtora roku.
Częściej niż inni pozytywne opinie o szefie Rady Ministrów ma elektorat PO (88 proc.) oraz ankietowani o poglądach centrowych (centrolewicowych - 82 proc. i centroprawicowych - 70 proc.). Negatywnie o działalności Donalda Tuska jako premiera, częściej niż pozostali, wypowiadają się sympatycy PiS (78 proc.) oraz osoby, które określają swoje poglądy, jako prawicowe (49 proc.).
Gdy w czerwcu br. TNS OBOP poprosił o opinię na temat wykonywania obowiązków prezydenta przez Bronisława Komorowskiego, wówczas połowa Polaków (52 proc.) wypowiedziała się na ten temat pozytywnie, a co trzeci respondent (33 proc.) - negatywnie. W lipcu, już po wyborach, ale jeszcze przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta, badanych zapytano o to, czy ich zdaniem Bronisław Komorowski będzie wykonywać swoje zadania dobrze, czy też źle.
Wyniki ankiety pokazują, że ponad połowa Polaków (55 proc.) uważa, że Bronisław Komorowski będzie dobrze wypełniać obowiązki prezydenta, a przeciwnego zdania jest co czwarty ankietowany (27 proc.). Jeden na pięciu badanych (18 proc.) nie ma opinii na ten temat.
O tym, że Bronisław Komorowski będzie jako prezydent dobrze wypełniać swoje zadania, przekonani są - zdecydowanie częściej niż inni - sympatycy PO (91 proc.), SLD (78 proc.) oraz osoby o centrolewicowych poglądach politycznych (86 proc.). Pozytywne opinie na ten temat są także tym bardziej częste im w większym stopniu badani interesują się polityką (od 44 proc. wśród respondentów, których w ogóle nie interesują te zagadnienia do 65 proc. wśród ankietowanych bardzo zainteresowanych tą tematyką).
Z dezaprobatą o przyszłej prezydenturze Bronisława Komorowskiego wypowiadają się najczęściej zwolennicy PiS (64 proc.), jak również badani o poglądach prawicowych (40 proc.).
OBOB zwraca uwagę, że w porównaniu z poprzednim miesiącem, poprawiły się opinie Polaków zarówno na temat premiera, jak i jego gabinetu. "Analizując wyniki sondażu począwszy od początku ubiegłego roku widać, że oceny te są zdecydowanie bardziej pozytywne. Jedynie dane z kwietnia są na podobnym poziomie, ale należy mieć na uwadze, że był to wyjątkowy sondaż, realizowano go, bowiem tuż po katastrofie samolotu pod Smoleńskiem" - piszą autorzy sondażu.
Sondaż TNS OBOP zrealizowano w dniach 8-11 lipca 2010 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1003 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.