Gdańsk. Bazylika św. Mikołaja z mikołajkowym prezentem

W dniu święta patrona bazyliki i klasztoru gdańskich dominikanów zakończyły się prace nad rusztowaniem, które stabilizuje konstrukcję świątyni.

Ponad rok temu jeden z najstarszych, najcenniejszych i niezniszczony wojną kościół Głównego Miasta został zamknięty dla wiernych. Stało się tak na skutek uszkodzenia sklepień w południowej nawie kościoła - latem 2018 r. zaczęły pękać, co spowodowało także osiadanie filarów. Od tego czasu zakonnicy walczą o ratowanie swego dziedzictwa - rozpoczęto specjalistyczne analizy, które miały zadecydować o wyborze technologii naprawczej, ale też ocenić sytuację budynku i terenu na którym stoi. Ojcowie dominikanie pozyskali też pieniądze z rządowe i od samorządu Pomorza i miasta Gdańska, ruszyły zbiórki pieniędzy na ratowanie świątyni od wiernych, mieszkańców miasta i turystów.

6 grudnia 2019 r. dominikanie podzielili się radosną informacją. - Święty Mikołaj dostał w tym roku najlepszy z możliwych prezentów. Uszkodzone sklepienia nawy południowej zostały podparte specjalnie dopasowanymi krążynami i rusztowaniem wsporczym. Stało się to możliwe dzięki dotacjom wiernych, mieszkańców i turystów, a także samorządu Województwa Pomorskiego i Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dzięki temu rozpoczniemy kolejny etap prac w kościele, a sklepienia i pęknięte łuki gotyckiej konstrukcji kościoła zostały zabezpieczone - mówi o. Michał Osek OP, przeor klasztoru.

Konstrukcja ma 15 metrów wysokości i zajmuje niemal całą nawę południową. Rusztowanie pozwoli też na ekspertyzę pęknięć i ich naprawę. Jest wykonane w całości z drewna; wygląda i działa niemal tak jak przed wiekami, gdy drewniane pomosty służyły do wybudowania świątyni. - Elementy bezpośrednio podtrzymujące spękane sklepienia i tak musiały zostać wykonane z drewna. Każdy z nich jest dostosowany do kształtu żebra i jest osobnym tworem, spełniającym swoje konkretne zadanie - mówi przeor.

To początek prac remontowych, które poprzedziła dogłębna analiza zespołu ratującego świątynię. W gremium tym znaleźli się prócz gospodarzy świątyni, naukowcy - inżynierowie budownictwa i konserwatorzy zabytków. Dominikanie cały czas prowadzą zbiórkę środków na ratowanie bazyliki. Oprócz pozyskiwanych przez klasztor dotacji, potrzebne są środki na wkład własny. A te pochodzą z zasobów zgromadzenia i datków wiernych oraz osób wspierających wysiłki w ratowaniu Mikołaja. W czasie Jarmarku Bożonarodzeniowego w Wielkiej Zbrojowni, podobnie jak rok temu, stanie zabytkowa skrzynia ze świątyni, do której będzie można wrzucać datki. Częściowe otwarcie bazyliki planowane jest w pierwszym półroczu 2020 roku - prawdopodobnie na Wielkanoc.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Czwartek
  wieczór
  19°C Piątek
  noc
  15°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »