Co zrobić z 50 tys. euro - zastanawiają się miejscy urzędnicy i mieszkańcy Gdańska - które stanowią nagrodę pieniężną przyznaną Gdańskowi przez hiszpańską księżną Asturii. Do piątku 25 października br. można zdecydować, pisząc e-mail na adres: nagroda@gdansk.gda.pl.
Do Gdańska dotarły już dyplom i statuetka autorstwa Joana Miró, czyli wizualna część nagrody Nagrody Księżnej Asturii, którą w kategorii Zgoda otrzymał Gdańsk. W uzasadnieniu swojej decyzji jury nagrody stwierdziło, m.in. "że przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju".
Laur ten w krajach hiszpańskojęzycznych cieszy się uznaniem podobnym do nagrody Nobla. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w Oviedo. Wzięli w niej udział m.in. król Hiszpanii Filip VI, a nagrodę odebrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W ubiegłych latach laureatami nagrody księżnej Asturii w kategorii Zgoda (de la Concordia) były m.in.: Unia Europejska, fundacja SOS Wioski Dziecięce, Instytut Yad Vashem oraz UNICEF. Oprócz Gdańska jedynym miastem laureatem jest Berlin, także nagrodzony w kategorii Zgoda.
Natomiast do piątku 25 października do północy na adres e-mailowy: nagroda@gdansk.gda.pl można wysyłać propozycje, na jaki cel przeznaczyć 50 tys. euro. Prezydent Gdańska zapowiedziała, że jest otwarta na różne pomysły.
Jednym z nich jest przekazanie pieniędzy na prace ratunkowe w bazylice św. Mikołaja. - W historycznym momencie, gdy jedna z najstarszych świątyń jest zamknięta, prosimy o przesłanie do Urzędu Miejskiego propozycji, aby otrzymane pieniądze przeznaczyć na sfinansowanie prac konserwatorskich w naszej bazylice. Miejsce to od wielu wieków jest kojarzone z pokojowym współistnieniem różnych religii, kultur, nacji w Gdańsku. To miejsce, gdzie rodziły się Ruch Młodej Polski, potem Solidarność i opozycja. To także świątynia mocno związana ze śp. Pawłem Adamowiczem, prezydentem Gdańska, który tutaj został ochrzczony i wielokrotnie nas wspierał, także w czasie ostatnich miesięcy, gdy zamknęliśmy kościół dla wiernych z uwagi na zagrożenie katastrofą - mówi o. Michał Osek OP, przeor klasztoru gdańskich dominikanów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.