Reklama

Krzyż zostaje przed Pałacem

Punktualnie o 13 krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego miał być przeniesiony w uroczystej procesji do kościoła św. Anny. Pikietujący nie pozwolili księżom i harcerzom tego zrobić.

Reklama

Do krzyża ustawionego przed Pałacem Prezydenckim w okolicach godziny 13 podeszła procesja. Protestujący nie chcieli dopuścić księży do krzyża. Tłum zza barierek próbował przedostać do protestujących przed krzyżem. Interweniowała straż miejska . Trzeba było użyć gazu łzawiącego. Pikietujący nawoływali do tłumów znajdujących się za barierkami, by dołączyły do nich. Coraz trudniej było utrzymać w ryzach zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu przeciwników przeniesienia krzyża.

"Błagamy, nie zabierajcie nam krzyża" - prosili księży i harcerzy protestujący. Zaintonowali modlitwę różańcową. Odmawiali również modlitwę do Michała Archanioła, żeby bronił Polski przed siłami Szatana.

0 13.30 powinna się rozpocząć w kościele świętej Anny Msza święta w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej i poświęcenie krzyża "smoleńskiego".  

Około 13.20 tłumy przed Pałacem Prezydenckim umilkły. Księża się wycofali. Harcerze stanęli zdezorientowani. Po rozmowie Jacka Michałowskiego, szefa Kancelarii Prezydenta z księżmi i harcerzami, zdecydowano, że krzyż zostanie na dotychczasowym miejscu. Atmosfera na Krakowskim Przedmieściu była na tyle gorąca, że nie można było ruszyć krzyża, żeby dodatkowo nie dolewać oliwy do ognia.

Szymon Hołownia, publicysta i dziennikarz Religi.tv podkreślił na antenie TVN 24, że ludzi przed Pałacem Prezydenckim otaczających krzyż nie należy nazywać jego obrońcami. Obrońcami krzyża - podkreślił S. Hołownia - są księża, którzy po niego przyszli. Tymczasem krzyż przed Pałacem Prezydenckim dziś został wielokrotnie sprofanowany.

 Dodał, że krzyż został wykorzystany do załatwiania partykularnych interesów politycznych. "Boli mnie to, jako członka Kościoła" - mówił.

Kolejna próba przeniesienia krzyża może nastąpić w piątek 6 sierpnia, kiedy ma nastąpić uroczysta inauguracja prezydentury Bronisława Komorowskiego.

Socjolog prof. Henryk Domański zwrócił uwagę na antenie TVN 24, że w dyskusji na temat miejsca, gdzie powinien trafić krzyż, powinna wziąć udział reprezentacja osób, które dziś nie chciały pozwolić na przeniesienie krzyża. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama