Projekt budżetu Pentagonu na nowy rok finansowy przewiduje sankcje na Rosję w związku z budową gazociągu Nord Stream 2, przedłuża plan wojskowej pomocy finansowej rzędu 300 mln dolarów i zawiera zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską".
Komisje ds. sił zbrojnych Senatu i Izby Reprezentantów uzgodniły w poniedziałek, po wielomiesięcznych negocjacjach, rekordowy budżet w wysokości 738 mld dolarów. Określa go ustawa o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act - NDAA). Nowy rok budżetowy rozpoczął się 1 października.
Pomoc wojskowa dla Ukrainy po raz pierwszy przewiduje zakup pocisków rakietowych oraz rakiet przeciwokrętowych dla systemów obrony wybrzeża.
Dokument zawiera zapis o zakazie wojskowej współpracy z Rosją.
Ustawa zakazuje też przekazywania Turcji myśliwców F-35 i zawiera opinię Kongresu dotyczącą zakupu rosyjskich systemów obrony rakietowej S-400 przez Ankarę, który - jak czytamy w dokumencie - stanowi poważne pogwałcenie specjalnej ustawy o przeciwstawianiu się wpływom Rosji w Eurazji (CAATSA), a "prezydent powinien wdrożyć sankcje w myśl tej ustawy".
Projekt przeznacza 658,4 mld dolarów dla resortów obrony i energetyki na finansowanie programów obronnych i bezpieczeństwa, 71,5 mld - na wydatki związane z finansowaniem wojen poza granicami USA i 5,3 mld - na pokrywanie kosztów usuwania skutków klęsk żywiołowych.
Przewidziano też środki na finansowanie nowych inicjatyw obronnych związanych ze wzrastającym zagrożeniem ze strony Rosji i Chin. Personel wojskowy ma otrzymać podwyżki uposażeń w wysokości 3,1 proc.
Oczekuje się, że ustawa zostanie ostatecznie uchwalona przez obie izby Kongresu przed końcem roku.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.