Kościół we Włoszech wpiera rozwój hospicjów. Jest to alternatywa dla szerzącej się kultury eutanazji. „Jesteśmy przekonani, że personel, pracujący w hospicjach, jak i ich kapelani potrzebują specjalistycznego przygotowania. Dlatego stworzyliśmy dla nich odpowiedni program formacyjny, który będą mogli zrealizować na kursach internetowych”. Poinformował o tym odpowiedzialny za duszpasterstwo zdrowia przy Konferencji Episkopatu Włoch ks. Massimo Angelelli.
W 2017 roku we Włoszech działało 240 hospicjów, w których było prawie 2.800 miejsc (2.777). Osoby przebywające w nich proszą o pomoc, a ich sytuacja wymaga stałej, paliatywnej opieki. Stąd potrzeba specjalistycznej, na wysokim poziomie formacji, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzebę duchowego towarzyszenia im na ostatnim etapie życia.
Wobec toczącej się we Włoszech dyskusji na temat tak zwanej „śmierci na życzenie” osoby chore terminalnie mają prawo do opieki paliatywnej i profesjonalnego towarzyszenia im. Dlatego też przygotowywany jest specjalny dokument, który przedstawi konkretne warunki, jakie musi spełniać hospicjum katolickie, aby mogło być tak nazywane.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.