Jedną z największych ruchomych szopek w Polsce można podziwiać do 16 lutego 2020 roku.
W tym roku pierwsze prace nad przygotowaniem kalwaryjskiego Betlejem rozpoczęły się tuż po Wszystkich Świętych. Początkowo trwały w ukryciu, m.in. w klasztornej piwnicy, gdzie br. Zacheusz Rąpała OFM i o. Kasjan Sadowski OFM budowali nowy pałac Heroda.
Pierwszy z nich z godną podziwu cierpliwością wycinał, kleił, szpachlował, malował i dopasowywał wszystkie jego elementy, nadając im fakturę kamienia. Taką, jaką miały budowle w Jerozolimie za czasów Chrystusa. Pod koniec listopada montaż wielkiej konstrukcji (która jest także dziełem br. Eligiusza Gelmudy OFM) przeniósł się do bazyliki i trwał tam nocą, po zamknięciu kościoła, by nie przeszkadzał w nabożeństwach.
- Zawsze najpierw rozkładamy panoramę Betlejem, mierzącą 11 m szerokości i 8 m wysokości. Później ustawiamy podest (mający 30 m kw), a na nim poszczególne elementy krajobrazu i 150 figurek. 100 jest statycznych, a 50 to figury ruchome. Najstarsze pochodzą z XIX w. - opowiada br. Zacheusz.
Efekt tych prac zachwyca. - Szopka ma jednak przede wszystkim wprowadzać wiernych w tajemnicę narodzenia Syna Bożego w zwykłej rzeczywistości. Bo przecież Chrystus przyszedł na świat pomiędzy ludzkimi sprawami, ich zawodami i krzątaniną - zaznacza o. Tarsycjusz Bukowski, rzecznik sanktuarium.
Co roku pielgrzymki podziwiający Kalwaryjskie Betlejem sprawdzają, co zmieniło się w szopce, i porównują ją ze zdjęciami z poprzednich lat. Nie inaczej jest i tym razem. - Pałac Heroda jest nowy. To od razu rzuca się w oczy. I jeszcze woda w stawie się zmieniła - trafnie zauważa pani Janina, pokazując wnukom detale szopki.
- Mamy też trochę nowych figurek przywiezionych z Włoch, a niektóre mają więcej dodatków: stolarz otoczony jest krzesłami, garncarz - naczyniami, a pani karmiąca kury ma obok siebie klatki z ptakami - wymienia br. Zacheusz. - Większość pielgrzymów pewnie też już odnotowała, że zmieniło się nieco położenie groty narodzenia Jezusa - dodaje zakonnik.
Bracia bernardyni zapraszają też pielgrzymów do uczestnictwa w nabożeństwach, jak również w jasełkach przygotowanych przez kleryków (bilety można rezerwować pod nr. +48 511 771 848) oraz w bożonarodzeniowych koncertach.
Jeszcze dziś, w Niedzielę Świętej Rodziny, podczas Mszy św. o godz. 11 oraz 13, śpiewać będzie chór Harfa z Imielina, który będzie także kolędował pomiędzy nabożeństwami.
5 stycznia o godz. 16 noworoczny koncert zagra Miejska Orkiestra Dęta Kalwarii Zebrzydowskiej, a w niedzielę 12 stycznia w Mszy św. o 11.00 weźmie udział zespół Soul’n'Voices z Krakowa. Po Eucharystii zespół zaśpiewa przy szopce.
19 stycznia do Kalwarii przyjedzie orkiestra z Mszany Dolnej i będzie modlić się z pielgrzymami podczas Eucharystii o 13.00 oraz kolędować zaraz po Mszy św. Tego samego dnia o godz. 16 odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kalwarii Zebrzydowskiej.
26 stycznia podczas Mszy św. o godz. 11 modlić się będzie pomagał Chór Matki Bożej Kalwaryjskiej, który działa przy bazylice. Po Mszy św. odbędzie się kolędowanie. Tego samego dnia w Eucharystii o godz. 13 będzie uczestniczył zespół Nowa Orawa zrzeszający dzieci i młodzież z Orawy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.