Senat rozpoczął posiedzenie

Senat, który w środę rozpoczął dwudniowe posiedzenie, zajął się ustawą o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi z maja i czerwca 2010 r. Senatorowie zajmą się też ustawą o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków tych powodzi.

Ustawą o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi z maja i czerwca 2010 roku w czwartek na nadzwyczajnym posiedzeniu zajmie się Sejm. Projekt zmian w tej ustawie przyjął we wtorek rząd.

Premier Donald Tusk poinformował, że dzięki zmianom formy pomocy dla poszkodowanych w powodzi będą obowiązywać do końca 2010 roku. Oznacza to, że pomocą przewidzianą w ustawie zostaną objęci powodzianie z Dolnego Śląska oraz ewentualnie kolejni, jeśli zdarzyłaby się następna powódź.

Senat w środę rozpatruje ustawę o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi z maja i czerwca 2010 r. Przewiduje ona, że prawo do pożyczek będą mieli poszkodowani przedsiębiorcy, którzy zatrudniają nie więcej niż 50 pracowników. Pieniądze na ten cel pochodzą ze środków rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Jeśli Senat wprowadzi do tej ustawy poprawki, Sejm rozpatrzy je podczas czwartkowego posiedzenia.

W zaplanowanym porządku obrad Senatu znalazła się także ustawa o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Została ona znowelizowana przez Sejm w związku ze zniszczeniami spowodowanymi przez intensywne deszcze i niebezpieczne osuwiska wywołane powodzią w maju i czerwcu.

Senat zajmie się też ustawą kompetencyjną, która dotyczy współpracy rządu i parlamentu w sprawach UE. Zmiany w polskim prawie są konieczne m.in. dlatego, że Traktat Lizboński zwiększył uprawnienia parlamentów narodowych państw członkowskich UE w procesie stanowienia prawa wspólnotowego Unii.

W porządku obrad jest też ustawa o ewidencji ludności, która zakłada dwuetapowe, rozłożone na trzy lata - począwszy od 1 stycznia 2011 roku - działania związane ze zniesieniem obowiązku meldunkowego.

Senatorowie uzupełnili planowany porządek obrad o debatę nad uchwałą upamiętniającą żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, a także nad senackimi projektami nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Kodeksu karnego wykonawczego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
16°C Środa
rano
21°C Środa
dzień
21°C Środa
wieczór
18°C Czwartek
noc
wiecej »