Senat w czwartek o godz. 9 wznowił obrady. Senatorowie będą głosować m.in. nad ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony, która reguluje zasady użycia broni przez polskich żołnierzy służących na misjach poza granicami kraju.
Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym przewiduje, że do końca 2012 r. w zespole ratownictwa medycznego nadal będzie mógł pracować lekarz każdej specjalności. W latach 2013-2020 będzie to jedynie lekarz po drugim roku specjalizacji w określonej dziedzinie, m.in. medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, a po 2020 r. do zespołu ratownictwa medycznego będzie mógł trafić tylko lekarz specjalista medycyny ratunkowej oraz lekarz po drugim roku specjalizacji w tej dziedzinie.
Senatorowie będą także głosować m.in. nad nowelizacją Kodeksu karnego, która przywraca przepisy odnoszące się do okrutnych zabójstw, czyli do tzw. kwalifikowanych rodzajów tego przestępstwa oraz nad nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony, która reguluje zasady użycia broni przez polskich żołnierzy służących na misjach poza granicami kraju.
W noweli doprecyzowano, że żołnierze służący na misjach mogą używać broni w celach samoobrony, a także w celu zwalczania zagrożeń spowodowanych przez zamachowców - samobójców. Ponadto zaznaczono, że broni nie można używać wobec dzieci, których wiek nie przekracza 13 lat, kobiet w widocznej ciąży oraz osób kalekich.
Najwięcej polskich żołnierzy służy w Afganistanie. Ponadto żołnierze służą w misjach UE w Bośni i Hercegowinie oraz misji NATO w Kosowie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.