Nieznani dotąd sprawcy najprawdopodobniej usiłowali podpalić krzyż, który stanął w 2000 roku na brzegu Brdy w Bydgoszczy. Jego historia wiąże się z przedwojenną fabryką karbidu, licznymi utonięciami, a także ze spływami kajakowymi Karola Wojtyły.
Mieszkańcy bydgoskiej Smukały i Opławca są zbulwersowani i zmartwieni zaistniałym aktem wandalizmu. Pierwszy krzyż w okolicach rzeki Brdy został postawiony przez pracowników fabryki karbidu w 1929 roku. – Ludzie, wchodząc do zakładu, patrzyli na ten krzyż, modlili się za swoich bliskich. To co się stało dzisiaj rano, jest trudne do wyrażenia i nie mieści się w normalnym rozumowaniu – opowiada proboszcz miejscowej parafii Przemienienia Pańskiego ks. Grzegorz Roman.
Krucyfiks został później wycięty przez Niemców. Kolejny stanął w latach 80. – miał m.in. chronić kąpiących się przed utonięciami. Kolejny umieszczono w roku 2000. To przy nim rozpoczynają się coroczne pielgrzymki wodne szlakiem Karola Wojtyły, który dopłynął do tego miejsca dwukrotnie. – Jak można w taki sposób walczyć z krzyżem? – pyta kapłan. – Myślę, że jest to pokłosie wydarzeń, które mają miejsce w Warszawie. Jednak nie tędy droga. Każdy postawiony krzyż jest nie tylko symbolem wiary, ale pewnej tradycji historycznej – zakończył proboszcz.
Do podpalenia doszło najprawdopodobniej pomiędzy 5 a 6 rano. – Wszystko zauważono około 7 rano. Policja zabezpieczyła wszelkie ślady. Postępowanie ma wyjaśnić czy była to próba podpalenia, czy inne okoliczności. Na pewno zostało znieważone miejsce pamięci. Dla nas jako parafii jest to wielki ból. Nikt nigdy by nie pomyślał, że może zostać w taki sposób zbezczeszczony najważniejszy symbol naszej wiary – powiedział mieszkaniec parafii, a zarazem przedstawiciel prezydenta Bydgoszczy Bogdan Dzakanowski.
Efektem wandalizmu jest spalona podstawa i znaczne upalenia do ramion. W ubiegłym roku stanął pod krzyżem pomnik-kajak upamiętniający spływy Karola Wojtyły. Z jego wnętrza wychodzą dwa wiosła. Na jednym widnieje napis: „Tutaj w Smukale w 1953 i w 1966 roku uczestniczył w spływach kajakowych rzeką Brdą ks. Karol Wojtyła, w latach 1978-2005 Papież Jan Paweł II”, a na drugim „W dziesiątą rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Bydgoszczy. Bydgoszczanie ze stowarzyszeń: Represjonowanych w PRL „Przymierze” oraz przyjaciół szkoły Jana Pawła II”.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.