Les Whittaker, który przejechał na rowerze przez Europę, aby upamiętnić św. Maksymiliana Kolbego oraz 7 mln ofiar aborcji, odwiedził 13 sierpnia Kraków. Podczas wizyty złożył pod pomnikiem nienarodzonych dzieci 1100 róż, których liczba upamiętnia nie tylko przebyte mile, ale także liczbę aborcji dokonywanych w Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch dni.
„Była to bardzo trudna pielgrzymka, bo chciałem moją trasę przebyć w ciągu szesnastu dni, ponieważ tyle dni umierał w celi Maksymilian Kolbe” – mówił Whittaker podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Krakowie. Wyznał, że przez swoją wyprawę chciał przede wszystkim „zwrócić uwagę na miłość do dzieci nienarodzonych i zmienić serca ludzkie”. Celem jego wyprawy jest pokazanie problemu aborcji, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie dane są alarmujące - dokonano tam 7 mln aborcji od jej legalizacji w 1967 r.
W czasie pielgrzymki Whittaker żył bardzo skromnie, nocował w namiocie rozbitym w lesie lub na poboczu drogi. Jak powiedział, chciał się całkowicie skupić na duchowym aspekcie swojej wyprawy, na modlitwie i rozmyślaniu o Maksymilianie Kolbem oraz o wszystkich, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym. Uważa, że pełen spontaniczności akt św. Maksymiliana wypływał z głębokiej potrzeby serca.
„Mimo że św. Maksymilian głównie chciał uratować życie Franciszka Gajowniczka, to wiedział, że gdyby jego propozycja została odrzucona, to i tak miałaby wielki wpływ na sumienie i moralność wszystkich tam obecnych” – mówił Whittaker. „Jestem przekonany, że ta propozycja sama w sobie była miłością, która przezwycięża zło, również zło obozu” – zaznaczył.
Przed konferencją prasową w krakowskim kościele św. Józefa na Podgórzu, gdzie znajduje się pomnik dzieci nienarodzonych, po wspólnej modlitwie z obrońcami życia z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, Whittaker złożył 1100 róż. Jego zdaniem liczba kwiatów odzwierciedla nie tylko ilość mil, ale niestety także liczbę aborcji, jakich dokonuje się w Wielkiej Brytanii w ciągu zaledwie dwóch dni.
Jutro Wittaker pojedzie do Oświęcimia i weźmie udział w pieszej pielgrzymce do celi śmierci w byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz-Birkenau.
54-letni Anglik od kilkunastu lat katolik, emerytowany menedżer, wyruszył z Wielkiej Brytanii 28 lipca. Po pokonaniu trasy w Anglii przepłynął promem do Holandii, następnie przejechał przez Niemcy do Polski, by 14 sierpnia uczestniczyć w obchodach 69. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego w Auschwitz.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.