W tym roku przypada 70. rocznica założenia ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, a 16 sierpnia mija 5 lat od zamordowania jej założyciela, brata Rogera. Obie rocznice zostaną uczczone 14 sierpnia podczas wieczornej modlitwy w kościele Pojednania.
Brat Alois zapewnił zebranych, że Wspólnota będzie kontynuowała misję założyciela. Podkreślił, że bratem Rogerem kierowały zawsze dwa przekonania: jedność Boga z każdym człowiekiem, bez wyjątku oraz ewangeliczna wartość jaką jest dobroć serca. Powierzył Bożemu miłosierdziu nie tylko swego poprzednika, ale także Luminitę Solcan.
W homilii kard. Kasper nazwał brata Rogera jednym z największych ojców i mistrzów duchowych naszych czasów, który „chciał zasiać ziarno jedności w Kościele i w świecie”. Cierpiał bowiem z powodu podziału chrześcijan i „chciał żyć wiarą Kościoła niepodzielonego, bez rozłamu, w wielkim braterstwie. Wierzył przede wszystkim w ekumenizm wynikający ze świętości, tej świętości, która przemienia głębię duszy, i która jako jedyna prowadzi do pełnej komunii”. „Ta wiosna ekumenizmu rozkwitła na wzgórzu Taizé” – wskazał kardynał.
Założyciel Wspólnoty spoczął na małym cmentarzu okalającym romański kościółek w wiosce. „W czasie pogrzebu zobaczyliśmy kawałek nieba, zajrzeliśmy tam na chwilę. Byliśmy tak blisko Chrystusa i jego krzyża. Trzeba było przejść przez śmierć brata Rogera, aby zobaczyć i przeżyć dzisiejsze święto. Po jego śmierci narodziło się nowe życie” – powiedział Jean Vanier, założyciel ruchu „Wiara i Światło”.
Taizé – Kościół już pojednany
Podczas swojej krótkiej wizyty na wzgórzu Taizé w 1986 r. Jan Paweł II w prostych słowach ujął charyzmat Wspólnoty: „Do Taizé przybywa się jak do źródła. Wędrowiec zatrzymuje się, zaspokaja pragnienie i rusza w dalszą drogę. Wiecie, że bracia nie chcą was zatrzymać. Chcą w modlitwie i ciszy pozwolić wam pić wodę żywą obiecaną przez Chrystusa, poznać Jego radość, odkryć Jego obecność, odpowiedzieć na Jego wezwanie, abyście mogli potem wyruszyć i świadczyć o Jego miłości, służąc braciom w waszych parafiach, w waszych szkołach, na uniwersytetach i we wszystkich miejscach pracy”.
Papież zwrócił się też do braci ze słowami umocnienia: „Wasza Wspólnota w swoim szczególnym, oryginalnym, a nawet w pewnym sensie prowizorycznym powołaniu może wzbudzać zdziwienie, spotykać się z niezrozumieniem i podejrzliwością. Ale dzięki waszej pasji, z jaką szukacie pojednania wszystkich chrześcijan w pełnej komunii, dzięki waszej miłości do Kościoła będziecie nadal, jestem tego pewien, gotowi przyjmować wolę Pana”.
„Czuje się tu Europę i Kościół – napisał prawosławny teolog Michał Klinger – jakby już zjednoczone na nowo, po wiekach ciemnego zamętu: inspirator krucjat – św. Bernard – pojednany z prawosławnym Starcem-Pustelnikiem, we wspólnocie założonej przez ewangelików”. W sercu tych, którzy przybywają do Taizé jak do źródła, Kościół Jezusa Chrystusa jest już jeden.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.