Zakwalifikowany do Konkursu Chopinowskiego Ingolf Wunder zagra we wtorek w Zamku Królewskim w ramach cyklu "Chopin i Przyjaciele". Austriacki pianista wykona utwory Fryderyka Chopina i Franza Schuberta.
Projekt "Chopin i przyjaciele" organizowany jest przez Fundację Art i Zamek Królewski w Warszawie. To cykl koncertów odbywających się w Sali Balowej Zamku. Serię imprez rozpoczął pod koniec maja tego roku niewidomy pianista węgierski Tamas Erdi, wykonując utwory Chopina i Lista.
Celem cyklu "Chopin i Przyjaciele" jest porównanie twórczości artystów epoki romantyzmu, z podkreśleniem wzajemnych inspiracji i podobieństw stylów. "Wrażliwość Chopina i Schuberta i sposób komponowania jest bardzo zbliżony, zwłaszcza w pierwszej fazie ich muzycznej kariery" - zauważa Maria Reif, prezes zarządu Fundacji Art.
We wstępie do koncertu Maria Reif odczyta fragmenty listów Chopina do prof. Elsnera, w których kompozytor komentuje dzieła Schuberta. Zostanie też zaprezentowana recenzja z paryskiego występu Chopina w 1841 roku. Jej autor porównuje muzykę obydwu artystów - Schuberta i Chopina.
W pierwszej części wieczoru wystąpi z etiudami Chopina i Impromptu B-dur Schuberta Mariusz Kłubczuk - niedawny absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, stypendysta Uniwersytetu w Stuttgarcie. W drugiej części Ingolf Wunder zagra m.in. bolero a-moll, sonatę b-moll i balladę f-moll Chopina. Wunder zaprezentuje utwory, które ma wykonać w październiku na XVI Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina. Austriak brał udział w Konkursie przed pięcioma laty. Rywalizację zakończył wtedy na drugim etapie.
Ingolf Wunder urodził się w 1985 roku w Klagenfurcie, w Austrii. Koncertował w wielu krajach m.in. we Francji, Niemczech, Chinach, Luksemburgu, Belgii, Portugalii, USA, Włoszech oraz na Cyprze i Węgrzech. Jest laureatem pierwszych nagród konkursów fortepianowych, m.in. Prima La Musica 2000 w austriackim Feldkirch i Concours Musical de France w Asti.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.