Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II

W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zaprezentowano dziś nowe wydanie książki ks. prof. Roberta Skrzypczaka "Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II. Zbiór wystąpień". Poszerzono ją m.in. o ponad 100 unikatowych zdjęć ówczesnego arcybiskupa Krakowa wykonanych przez ks. Tadeusza Pieronka.

Wydanie publikacji jest jednym z elementów obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II.

- Ksiądz arcybiskup Wojtyła był jednym z najaktywniejszych spośród polskich uczestników soboru. Jego głos był dostrzegalny, słuchany z wielką uwagą. Do swoich wystąpień przygotowywał się nie tylko poprzez dogłębne studiowanie problemów, ale także na klęczkach, w modlitwie - powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, autor wstępu do książki. 

Biskup z Krakowa w trakcie obrad soborowych odbywających się od 11 października 1962 r. do 8 grudnia 1965 r. wygłosił i składał wystąpienia na piśmie m.in. na temat miejsca Maryi Dziewicy w tajemnicy Kościoła, reformy liturgicznej, apostolstwa osób świeckich, małżeństwa i rodziny, wolności religijnej, problemów współczesnego ateizmu. Wystąpienia zostały opublikowane w książce w łacińskiej i polskiej wersji językowej.

- Udział w soborze dał K. Wojtyle możność zapoznania się z szerokim spektrum spraw Kościoła. Powiadał, że wówczas uczestniczył w "seminarium Ducha Świętego". Nawiązał wówczas także wiele wartościowych kontaktów. Miał wrażenie, że jest to wydarzenie epokowe i opatrznościowe, które będzie przesłaniem dla Kościoła na wiele pokoleń. Jako aktywny uczestnik soboru miał wpływ na kształtowanie jego dokumentów, z których potem korzystał obficie jako papież - powiedział ks. prof. Skrzypczak, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

- Poza prześledzeniem w dokumentacji soborowej śladów wystąpień K. Wojtyły analizowałem także zapisy w dziennikach ojców soborowych, z których wyłania się jego postać nie tylko jako biskupa zza "żelaznej kurtyny", swoistego "satelity" kard. Wyszyńskiego, lecz także jako człowieka niezwykłego formatu intelektualnego z oryginalną wizją Kościoła i człowieka. Można powiedzieć, że gdyby nie  udział w Soborze  Watykańskim II, być może nie doszło by do wyboru kardynała z Krakowa na Stolicę Piotrową. Sobór z całą pewnością pomógł K. Wojtyle w wypromowaniu go na przyszłego papieża - dodał autor książki.

W poszerzonym wydaniu książki opublikowanym przez krakowskie Wydawnictwo AA, Centrum Myśli Jana Pawła II i Wydawnictwo Naukowe UKSW prócz aneksu dokumentalnego dodano również 64-stronicową wkładkę ilustracyjną z ponad 100, publikowanymi po raz pierwszy unikatowymi zdjęciami ojców soborowych, w większości K. Wojtyły. Wykonał je ks. Tadeusz Pieronek, przyszły biskup, który wówczas studiował w Rzymie prawo kanoniczne. - Jestem bardzo wdzięczny nieżyjącemu już biskupowi za zaufanie i udostępnienie tych zdjęć w wersji cyfrowej. Fotografowanie było jego pasją. Przez kilkadziesiąt lat wykonał dziesiątki tysięcy zdjęć, tworzących swoistą kronikę Kościoła, Polski i świata - powiedział ks. Skrzypczak.

Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II   Bogdan Gancarz /Foto Gość W trakcie prezentacji książki wyświetlano zdjęcia zrobione abp. Wojtyle w trakcie soboru przez ks. Tadeusza Pieronka.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  9°C Wtorek
  wieczór
  9°C Środa
  noc
  wiecej »