Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa "górą cudów" nazwał Grabarkę w czasie czwartkowych uroczystości Przemienienia Pańskiego, połączonych z jubileuszem 300-lecia pierwszego cudu w tym miejscu. "Cerkiew jest drogowskazem dla dzisiejszego człowieka" - mówił.
.
PAP/Artur Reszko
Wierni zgromadzeni na uroczystościach
Przemienienie Pańskie, Grabarka 2010
Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa "górą cudów" nazwał Grabarkę w czasie czwartkowych uroczystości Przemienienia Pańskiego, połączonych z jubileuszem 300-lecia pierwszego cudu w tym miejscu. "Cerkiew jest drogowskazem dla dzisiejszego człowieka" - mówił.
"Świat dzisiejszy stoi przed wieloma wyzwaniami, człowieka współczesnego niepokoją wojny, nienawiść, terroryzm, narkomania, patologie i kryzysy: duchowy, moralny i ekonomiczny. Wszystko to zobowiązuje nas do prezentowania stanowiska zgodnie z nauką Cerkwi" - mówił abp Sawa. "Chrystus ze swoją nauką nie ulega zmianie, on zawsze jest ten sam, dzisiaj i na wieki" - podkreślił.
Metropolita przypomniał w okolicznościowym orędziu znaczenie Grabarki dla prawosławia w Polsce i za granicą. Przywołał okoliczności pierwszego cudu w tym miejscu, gdy w 1710 roku, w czasie epidemii, okoliczni mieszkańcy udali się w to miejsce i doznali uzdrowienia.
Na świętej dla prawosławia Górze Grabarce trwają główne obchody święta Przemienienia Pańskiego. Boskiej Liturgii przewodniczy patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. W swoim wystąpieniu nawiązał on do znaczenia życia monastycznego, mniszek i mnichów. Udzielił patriarszego błogosławieństwa narodowi polskiemu, Polsce życzył "rozwoju i dobrobytu i aby jej wkład w losy europejskie był zawsze drogocenny i owocny".
PAP/Artur Reszko
Spowiedź
Przemienienie Pańskie, Grabarka 2010
Uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego rozpoczęły się w środę 18 sierpnia wieczorem. Uroczystemu nabożeństwu całonocnego czuwania przewodniczył patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej i metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Główna Liturgia rozpoczęła się o godz. 10.00 na polowym ołtarzu przed monastyrem św. Marii i Marty. Po nabożeństwie odbędzie się uroczysta procesja wokół cerkwi, poświęcenie owoców i nowego Domu Pielgrzyma, który będzie służył przybywającym w to miejsce. Udział w Święcie Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce jest głównym punktem jego pobytu w Polsce
Święto Przemienienia Pańskiego co roku gromadzi na Grabarce tysiące prawosławnych z całej Polski i zagranicy. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła prawosławnego w Polsce. W tym roku wierni prawosławni obchodzą 300. rocznicę cudu na Grabarce.
Święta Góra znana jest szczególnie dzięki cudom, które miały miejsce na początku XVIII wieku, kiedy to miejscowa ludność dzięki modlitwie w tym miejscu została wybawiona z szalejącej zarazy. Od tamtej pory tradycją stało się ustawianie krzyży wokół cerkwi, która znajduje się na górze. Wierni przynoszą swoje krzyże modląc się o pomyślność dla siebie i swojej rodziny, a także o spokój dusz swoich zmarłych. W okolicy płynie też cudowne źródełko, w którym z okazji święta poświęcana jest woda. Wierni obmywają się wodą, zabierają ją też do domów.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.