Komorowski: Polska solidarna w UE

Dzielimy z prezydentem Bronisławem Komorowskim strategiczną wizję potrzeby wzmocnienia UE - zadeklarował po spotkaniu z Komorowskim szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Prezydent RP zapewnił z kolei, że Polska będzie starała się występować w roli rzecznika postępu integracji europejskiej. Podkreślił, że okazując solidarność nasz kraj również będzie mógł być beneficjentem zasady solidarności. Poruszył też kwestię Partnerstwa Wschodniego.

Barroso podziękował Komorowskiemu za to, że wybrał właśnie Brukselę za cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej. Pogratulował Komorowskiemu wyboru na prezydenta: "Życzę Panu oraz Polsce wszystkiego dobrego" - zadeklarował.

Spotkanie z Komorowskim nazwał "bardzo owocnym". Dotyczyło ono - jak mówił - aktualnej agendy UE, a także przyszłej współpracy.

"Dzielimy strategiczną wizję potrzeby wzmocnienia UE" - powiedział Barroso.

Jak dodał, rozmowa dotyczyła także podtrzymania silnej polityki spójności. "W tej chwili dokonujemy rewizji budżetu, liczę na wsparcie Polski w kwestii tej bardzo istotnej koncepcji solidarności europejskiej. Bez solidarności prawdziwa Unia nie może funkcjonować. Bardzo istotna jest więc ta rola Polski" - powiedział szef KE.

Barroso podkreślał też rolę Polski w kwestii wsparcia pogłębiania integracji europejskiej, m.in. w ramach polityki zagranicznej.

Polska będzie starała się występować w roli rzecznika postępu integracji europejskiej. Podkreślił, że okazując solidarność nasz kraj również będzie mógł być beneficjentem zasady solidarności. - mówił z kolei prezydent Komorowski.

"Polska konsekwentnie będzie starała się występować w roli rzecznika postępu integracji europejskiej, aspirując do roli jednego z liderów postępu integracji europejskiej, odgrywania roli istotnej w zakresie szukania tego, co można wprowadzić do mechanizmów funkcjonowania instytucji europejskich, by integracja była pełna i skuteczna" - powiedział Komorowski na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Prezydent podkreślił, że Polska była i jest zainteresowana umocnieniem mechanizmów solidarności europejskiej. Zaznaczył, że nasz kraj jest otwarty zarówno na uczestniczenie "w takich aktach, czy decyzjach, które są wyrazem tej solidarności", jak i oczekuje, że zostanie utrzymany fundusz spójności.

Komorowski podkreślił, że ten fundusz jest ważny dla zapewnienia "realnego wymiaru solidarności, wyrównywania szans krajów UE o różnym poziomie".

Zaznaczył, że nasz kraj jest otwarty także na rozwiązywanie wszystkich wspólnych problemów. Dodał, że Polska jest nawet skłonna angażować się w niektóre działania, które nie mieszczą w jej obowiązkach.

Prezydent mówił, że Polska chciałaby w tych procesach uczestniczyć, bo to jest wyraz europejskiej solidarności. "Polska liczy na to, że okazując solidarność, także będzie mogła być beneficjentem zasady solidarności" - zaznaczył Komorowski.

Prezydent  zapewnił też w Brukseli, że Polska chce mieć "jak najmocniejszy oręż w relacjach Unii Europejskiej z krajami pozaunijnymi". Jak podkreślił, dla naszego kraju program Partnerstwa Wschodniego jest niesłychanie ważny.

"Wydaje się, że jest to moment historyczny, w którym Polska będzie mogła występować skutecznie, jako rzecznik pogłębienia integracji europejskiej, wzmocnienia współpracy, zarówno w ramach UE jak i poza nią, wykorzystując członkostwo w UE" - mówił Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Prezydent podkreślił, że Polska chce mieć "jak najmocniejszy oręż także w relacjach UE z krajami pozaunijnymi". "Partnerstwo Wschodnie jest dla nas czymś niesłychanie ważnym, jako program wspólny całej UE, z którym wiążemy nadzieje" - dodał.

Komorowski zaznaczył, że program Partnerstwa Wschodniego to także szansa "na pozytywne wykorzystanie na rzecz całej UE pozytywnych efektów naszego coraz silniejszego zakorzenienia w zachodnim systemie bezpieczeństwa".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
16°C Środa
rano
21°C Środa
dzień
21°C Środa
wieczór
18°C Czwartek
noc
wiecej »