Azjatycki Kościół męczenników

Kościół Azji w całej swej historii należał do najbardziej prześladowanych i dał może więcej męczenników, niż wszystkie inne Kościoły świata razem wzięte. Tak uważa o. Bernardo Cervellera PIME, kierujący agencją misyjną AsiaNews, który uczestniczy w kongresie katolickiego laikatu Azji i mówić tam będzie 3 września o odważnych świadectwach wiary na tym kontynencie. Powiedział on Radiu Watykańskiemu, że z dziesięciu krajów świata najbardziej uciskających religie co najmniej osiem to kraje azjatyckie.

„Są jeszcze w Azji męczennicy: pomyślmy o masakrach w indyjskim stanie Orisa, o więźniach w Chinach, o Korei Północnej i wielu innych miejscach – powiedział włoski misjonarz. – Wierni świeccy dają jednak świadectwo we wszystkich środowiskach: w pracy, w rodzinie, wśród sąsiadów. W Azji codziennie mają miejsce nawrócenia. Ludzie nawracają się, gdy widzą, że chrześcijanie pomagają innym i są radośni. Ma to miejsce w społeczeństwie, które z jednej strony gwałtownie się modernizuje, wyprzedzając nieraz Europę, a z drugiej są w nim obecne tysiącletnie tradycje religijne. Jednak przeżywają one kryzys. W gruncie rzeczy fundamentalizm rodzi się w tych tradycjach właśnie stąd, że nie potrafią żyć w nowoczesnym społeczeństwie, są spychane na margines i zapominane jako niezdolne, by się zmodernizować. To rodzi przemoc, ale otwiera też przed chrześcijanami nowe pole działania. Mają ukazywać, że także w nowoczesnym społeczeństwie można dawać świadectwo wiary, relacji z Bogiem, znaleźć czas, by komuś pomóc, uznać godność drugiego człowieka” – mówił o. Cervellera.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  26°C Niedziela
  dzień
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »