W katedrze madryckiej beatyfikowano dwunastu redemptorystów, którzy ponieśli śmierć męczeńską w 1936 r. W ostatnich dniach życia o. Wincenty Renuncio ukrywał się pośród przyjaciół, ale został wydany i niedługo potem rozstrzelany. Umierając, ofiarował swoje życie za Kościół, zgromadzenie zakonne oraz Hiszpanię.
W 1936 r. w Madrycie były dwie wspólnoty redemptorystów: jedna przy sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, druga przy bazylice św. Michała. 20 lipca rewolucjoniści zaczęli palić kościoły i klasztory, a także aresztować kapłanów, osoby zakonne i świeckich katolików. Redemptoryści, na polecenie przełożonych, zaczęli szukać schronienia wśród rodzin i znajomych. Po południu dwóch zakonników wyszło z klasztoru przy bazylice św. Michała. Na rogu ulicy spotkali się jednak z grupą bojowników, którzy zaczęli krzyczeć: „Faszyści, faszyści”. Redemptoryści spokojnie odpowiedzieli: „Nie, my jesteśmy zakonnikami”. Tego samego dnia zostali rozstrzelani w parku Casa de Campo.
77-letni niewidomy brat zakonny Nicesio po zatrzymaniu powiedział:
Nie możemy się rozstać w nienawiści. Pozwólcie, że was uściskam.
Uściskał wszystkich, pobłogosławił, a potem powiedział: „Tylko dobrze celujcie!”. O. Wincenty Renuncio ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem, ale ostatecznie został aresztowany. Zdziwił się, kiedy usłyszał swoje prawdziwe nazwisko wśród tych, którzy mieli być rozstrzelani. Ofiarował swoje życie za Kościół, zgromadzenie oraz za Hiszpanię.
Mszy beatyfikacyjnej przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Wzięli w niej udział również licznie przybyli redemptoryści na czele z o. Rogério Gomesem, przełożonym generalnym zgromadzenia, a także kapłani diecezjalni, osoby zakonne i świeckie. Obecnych było także ponad 130 krewnych nowych błogosławionych. Na czele polskiej delegacji stał o. Janusz Sok CSsR.
„Myślę, że to męczeństwo naszych braci mówi nam o wzajemnej trosce. Widzimy, że w tamtych okolicznościach jedni troszczyli się o drugich. Jak świeccy narazili swoje życie, aby przyjąć zakonników; jak zakonnicy troszczyli się o słabszych. Męczeństwo mówi nam o kulturze wzajemnej troski, szczególnie zwracającej uwagę na najsłabszych” – mówi o. Antonio Quesada CSsR, wicepostulator procesu.
Madrycka grupa męczenników jest drugą, która została wyniesiona na ołtarze. W 2013 r. zostało beatyfikowanych 6 redemptorystów z miejscowości Cuenca. Trwa proces męczenników z Walencji. Do chwili obecnej beatyfikowano 2108 męczenników za wiarę, ofiar prześladowania religijnego, jakie miało miejsce podczas hiszpańskiej wojny domowej.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.