Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Francji Bernardem Accoyerem. Mówił, że ważne jest rozwinięcie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Podpisuję się pod tym - oświadczył Accoyer.
Komorowski powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Paryżu, że liczy, iż uda się uruchomić Trójkąt Weimarski na poziomie prezydentów. Zwrócił uwagę, że Polska powinna mieć ocenę własnego potencjału i w ramach tej oceny budować swoją pozycję w Europie. Przypomniał, że Trójkąt nie jest nowym narzędziem, a czymś, co już raz się sprawdziło, gdy Polska ubiegała się o akcesję do UE.
Jak zaznaczył, formuła taka może się przyczynić do lepszego wzajemnego zrozumienia Francji, Niemiec i Polski. "Nie chodzi o zbudowanie nowego narzędzia, ale ożywienie tego, co funkcjonowało do połowy obecnej dekady, bo przecież były wcześniej spotkania głów państw w ramach Trójkąta" - przypomniał.
Accoyer zgodził się, że rozwijanie współpracy w ramach Trójkąta jest bardzo ważne. Przypominał, że UE tworzy 27 państw, jednak z różnych powodów, np. historycznych bądź wspólnej polityki, pojawiają się okoliczności sprawiające, że niektóre z tych krajów chcą zacieśnić współpracę.
Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją. Ostatni prezydencki szczyt Trójkąta odbył się w Niemczech w 2006 roku. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał udział w szczycie Trójkąta - oficjalnym powodem była choroba polskiego prezydenta, ale nieoficjalnie pojawiały się informacje, że odwołał on spotkanie po lekturze obraźliwego artykułu w jednym z niemieckich dzienników.
Komorowski poinformował też, że przedstawił Accoyerowi swoją ocenę dotyczącą współpracy polsko-rosyjskiej, a także polsko-ukraińskiej. Jak zaznaczył, na te sprawy Warszawa oraz Paryż mają absolutnie wspólny pogląd. Podkreślił, że w czasie rozmowy ustalono szereg obszarów, które otwierają możliwości pogłębienia współpracy polsko-francuskiej.
Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego uzupełnił, że na spotkaniu omówione zostały też kwestie przyszłorocznego przewodnictwa Francji w G8 i w G20. "Mówiliśmy o kwestiach takich jak stabilność finansowa, integracja europejska, kwestie energetyczne, kwestie związane z rolnictwem. Jest wiele wspólnych spraw dla Francji i dla Polski, dlatego cieszymy się, że Polska obejmie przewodnictwo w UE w II połowie 2011 roku" - podkreślił.
Accoyer nazwał Polskę przyjacielem Francji. Zaznaczył, że wizyta Komorowskiego w Zgromadzeniu Narodowym to kontynuacja wspaniałych relacji, jakie obecny polski prezydent stworzył jeszcze jako marszałek Sejmu.
Przed przyjazdem do siedziby szefa Zgromadzenia Narodowego prezydent złożył kwiaty na grobie Fryderyka Chopina. Już na konferencji mówił, że jest to znakomity przykład tego, iż cała historia wspiera budowę jak najlepszych relacji polsko-francuskich w różnych obszarach, a w obszarze kultury przede wszystkim.
Późnym popołudniem Komorowski spotka się z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym oraz premierem Francoisem Fillonem.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.