Pracowite dni nowego nuncjusza

W najbliższy piątek, 10 września przybędzie do Warszawy abp Celestino Migliore aby rozpocząć misję Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Pierwsze dni pobytu nowego reprezentanta Stolicy Świętej w Polsce zapowiadają się nadzwyczaj pracowicie.

Na warszawskim lotnisku Okęcie nowego Nuncjusza Apostolskiego powita 10 września w godzinach przedpołudniowych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik wraz z pozostałymi członkami prezydium Episkopatu: abp. Stanisławem Gądeckim, zastępcą przewodniczącego KEP oraz bp. Stanisławem Budzikiem, sekretarzem generalnym KEP. Abp Migliore witać będą również pasterze stołecznych diecezji abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski oraz reprezentant Ordynariatu Polowego – poinformował KAI ks. Ionuţ Paul Strejac, sekretarz Nuncjatury w Warszawie.

Ze strony państwowej nowego nuncjusza apostolskiego powita przedstawiciel protokołu dyplomatycznego.

Nazajutrz, 11 września abp Migliore uda się do Krakowa, gdzie zabierze głos w ramach międzynarodowej konferencji: „Wkład Chrześcijan w Zjednoczenie Europy”. W niedzielę 12 września nowy nuncjusz uda się na tamę pod Włocławkiem, z której ks. Jerzy Popiełuszko został wrzucony w 1984 r. do Wisły. Weźmie tam udział w ogólnopolskich uroczystościach dziękczynienia za beatyfikację kapłana męczennika, którym przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Homilię wygłosi abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Tego dnia abp Migliore pielgrzymować też będzie na Jasną Górę, gdzie modlić się będzie pod słynnym obrazem Czarnej Madonny. W niedziele wieczorem dotrze do Gniezna, siedziby Prymasa i stolicy najstarszej metropolii w Polsce. Tam modlić się będzie przy grobie św. Wojciecha, patrona Polski oraz – jak mawiał Jan Paweł II - szczególnego patrona jednoczącej się Europy. Pobyt w Gnieźnie będzie okazją do rozmów z abp Józefem Kowalczykiem, który piastował funkcję Nuncjusza Apostolskiego w Polsce od 1989 do 2010 r.

13 września abp Migliore będzie gościem honorowym VIII Kongresu Teologów Polskich, który tego dnia rozpocznie się w Poznaniu. Abp Migliore wygłosi słowo do uczestników kongresu w pierwszym dniu jego obrad. Tematem obrad kongresu jest teologiczna odpowiedź na fundamentalne pytania współczesnego człowieka „Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji”.

Uroczyste powitanie nowego nuncjusza apostolskiego ze strony całej Konferencji Episkopatu Polski nastąpi w Warszawie podczas obrad najbliższego, 353. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu, jakie odbędzie się 28 i 29 września br.

28 września wieczorem w archikatedrze warszawskiej św. Jana sprawowana będzie uroczysta Msza św., związana z powitaniem nowego przedstawiciela Ojca Świętego w stolicy Polski. Wezmą w niej udział kardynałowie, arcybiskupi i biskupi oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Abp Celestino Migliore jest jednym z najbardziej cenionych i doświadczonych dyplomatów w służbie Stolicy Apostolskiej. Urodził się 1 lipca 1952 r. w Cuneo w Piemoncie, na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął w Cuneo 25 czerwca 1977 r. i należy do prezbiterium tej diecezji. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. W 1980 r. po ukończeniu Papieskiej Akademii Kościelnej podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej.

W latach 1980-84 był attaché i drugim sekretarzem Delegatury Apostolskiej w Angoli, następnie pracował w nuncjaturze w USA, w 1988 – w Egipcie, a w latach 1989-1992 w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie. 14 kwietnia 1992 r. został specjalnym wysłannikiem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu.

21 grudnia 1995 r. Jan Paweł II mianował go podsekretarzem do spraw relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami. W tym charakterze ks. prał. Migilore zajmował się m. in. promowaniem relacji z państwami nie utrzymującymi stosunków dyplomatycznych z Watykanem. Był odpowiedzialny za utrzymywanie kontaktów z krajami azjatyckimi, które nie miały jeszcze stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Przewodniczył delegacjom Stolicy Apostolskiej na rozmowy z władzami Chin, Wietnamu, Korei Północnej, a także uczestniczył w szeregu konferencji organizowanych przez ONZ. Był też wykładowcą dyplomacji kościelnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

W dniach 9-20 lipca 2001 w Nowym Jorku, abp Migliore przewodniczył delegacji Stolicy Apostolskiej na konferencję Narodów Zjednoczonych w sprawie nielegalnego handlu ręczną i lekka bronią palną we wszystkich jego aspektach. Reprezentował również Stolicę Apostolską w różnych europejskich stolicach podczas licznych konferencji związanych ze Światową Organizacją Handlu, Europejską Komisją Ekonomiczną, Unią Europejską i Bliskim Wschodem.

30 października 2002 r. Jan Paweł II mianował ks. prałata Migliore Nuncjuszem Apostolskim, Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i jednocześnie wyniósł do godności arcybiskupa. Sakrę przyjął z rąk Ojca Świętego, 6 stycznia 2003 r. Abp Migliore był czwartym Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku. Przed nim funkcję tę pełnili: prał. Giovanetti, kard. Cheli i kard. Martino.

Abp Migliore organizował m. in. wizytę Benedykta XVI w ONZ 18 kwietnia 2008 r.

Występując na forum ONZ abp Migliore wielokrotnie bronił praw osoby ludzkiej, której w pierwszym rzędzie powinien służyć rozwój gospodarczy i społeczny. Uzasadniał z jednej strony konieczność szacunku dla każdego człowieka. Wskazywał m. in. na obowiązek obrony rodziny, opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety.

Watykański dyplomata wielokrotnie apelował o pokojowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, podjęcie zdecydowanych kroków na rzecz rozbrojenia nuklearnego i nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Wyrażał przekonanie, że pokojowe wykorzystanie energii nuklearnej musi się odbywać pod ścisłą kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Nowy nuncjusz w Warszawie oprócz włoskiego zna francuski, angielski, hiszpański, portugalski i polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
wiecej »