Papież Franciszek powołał nową komisję do spraw badań nad diakonatem kobiet - ogłosił w środę Watykan. Ten organ ma przeanalizować dyskutowaną od kilku lat kwestię roli, jakie mogą pełnić kobiety w Kościele i jakie niegdyś pełniły.
Już wcześniej Franciszek opowiedział się za przeanalizowaniem sprawy diakonatu kobiet w pierwszych wiekach Kościoła i w 2016 roku powołał w tym celu komisję.
Doszło do tego po tym, gdy podczas spotkania z Watykanie zakonnice zapytały Franciszka, czemu Kościół nie dopuszcza kobiet do posługi diakonatu i postulowały powołanie komisji. W czasie audiencji dla Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych żeńskich zgromadzeń zakonnych papież odpowiedział wówczas: "Powołać komisję, która to przestudiuje? Tak, wierzę, że to może być dobre dla Kościoła, żeby wyjaśnić tę kwestię. Zgadzam się. Powiem, żeby tak zrobiono".
W czasie zeszłorocznego synodu biskupów na temat Amazonii papież ogłosił zamiar reaktywacji komisji i kontynuowania badań między innymi nad tym, jak diakonat wyglądał na początku chrześcijaństwa.
W środowym komunikacie biura prasowego poinformowano, że przewodniczącym nowej komisji będzie arcybiskup włoskiego miasta L'Aquila Giuseppe Petrocchi. W jej skład wejdą natomiast świeccy i duchowni profesorowie z Ukrainy, USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Włoch i Francji. Są to:
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.