Diecezja Spira w Niemczech musiała odwołać z jednej z parafii w pobliżu Keiserslautern pochodzącego z Nigerii księdza, którego wielokrotnie atakowano i grożono mu śmiercią.
Krok ten był nieunikniony w trosce o ochronę i zdrowie kapłana – oświadczył 17 kwietnia wikariusz generalny diecezji ks. Andreas Sturm. Wyjaśnił, że ks. Patrick Asomugha już w tych dniach opuści parafię, gdyż "byłoby nieodpowiedzialne narażanie go na dalsze niebezpieczeństwa".
Nigeryjski kapłan pracował w parafii Queidersbach od 2017 r. Od połowy 2019 zaczęły go spotykać nieprzyjemne sytuacje. Diecezja Spira poinformowała o dwóch włamaniach na plebanię i poważnych stratach. Jesienią przebito opony w samochodzie tego kapłana, w marcu zagrożono mu śmiercią. Władze diecezji oświadczyły, że policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.
"W tych warunkach nie mogę pełnić swej funkcji proboszcza" – oświadczył ks. Asomugha. Dodał, że ataki na niego "niemal całkowicie uniemożliwiają" mu prowadzenie w Queidersbach normalnego życia parafialnego. Obecnie ma on otrzymać nowe obowiązki w diecezji.
W ostatnich miesiącach proboszcz Asomugha co pewien czas wzywał do pojednania. W październiku ub. roku odprawił w swej parafii nabożeństwo solidarności. Uczestniczyło w nim 600 osób, okazując w ten sposób swój sprzeciw wobec rasizmu.
Diecezjalne Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Niemieckiej (BDKJ) wyraziło zaniepokojenie odejściem kapłana z parafii w Queidersbach. Podkreślono, że pogróżki pod jego adresem potraktowano poważnie. Z informacji wynika też, że do tych aktów przemocy dochodziło na tle rasistowskim. "Zarząd diecezjalny jest oburzony faktem, że ludzie muszą opuścić swoje miejsca czy odchodzić z pełnionych funkcji ze względu na kolor skóry, pochodzenie czy inne właściwości" – stwierdza dokument BDKJ. Wyraża też zawstydzenie, że "dzieje się to w naszym kontekście kościelnym" i zdecydowanie podkreśla: "Potępiamy każdą formę przemocy psychicznej i fizycznej".
Stowarzyszenie przekazało ponadto wyrazy współczucia i solidarności byłemu już proboszczowi, jego bliskim oraz wszystkim osobom w parafii Queidersbach – wszystkim "którzy ubolewają z powodu tych zajść".
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.