Zakończyła się zbiórka przeprowadzona wśród duchowieństwa diecezji rzeszowskiej. Jej celem było wsparcie szpitali, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych. Zebrano blisko 370 tys. zł.
"Inicjatorem zbiórki byli księża diecezji rzeszowskiej, którzy w ten sposób chcieli odpowiedzieć na potrzeby ludzi dotkniętych epidemią koronawirusa, a także trudną sytuację personelu medycznego" - powiedział w czwartek rzecznik diecezji ks. Tomasz Nowak.
Przypomniał, że zbiórkę, którą nazwano "kapłańskim darem miłosierdzia", poparli biskupi rzeszowscy.
Akcja rozpoczęła się w Wielki Piątek. Księża wpłacali pieniądze przez dziesięć dni do Niedzieli Miłosierdzia. W sumie na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej, która przekaże zebrane środki placówkom medycznym i opiekuńczym, duchowni wpłacili blisko 370 tys. zł.
Jak zauważył ks. Nowak, zebrane pieniądze, po konsultacjach z władzami woj. podkarpackiego i małopolskiego oraz zapoznaniu się z potrzebami szpitali, trafią do kilku placówek ochrony zdrowia.
Otrzymają je szpital w Gorlicach na dofinansowanie zakupu respiratora, szpital w Jaśle - na zakup nowoczesnego aparatu USG, szpital miejski w Rzeszowie - na zakup respiratora na oddział noworodków, rzeszowski Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 - na zakup sterylizatorów laboratoryjnych dla materiału zakaźnego. Środki wesprą także prowadzone przez Caritas domy pomocy społecznej i zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze.
Aktualnie w woj. podkarpackim pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 81 osób, 4 tys. 647 osób poddanych jest kwarantannie, a w izolacji domowej przebywa 57 osób. Hospitalizowanych jest 154 pacjentów.
Do tej pory w regionie badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 276 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wyzdrowiało 128 osób. Odnotowano 16 zgonów.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.