Blisko 70 proc. katolików ankietowanych przez ośrodek ComRes dla BBC przekonanych jest, że wizyta Benedykta XVI w Szkocji i Anglii będzie wsparciem dla tego mniejszościowego wyznania w Wielkiej Brytanii.
57 proc. badanych katolików uważa, że ich wiara nie jest doceniana w brytyjskim społeczeństwie, 30 proc. jest przeciwnego zdania, a 13 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
Katolicy liczą w W. Brytanii 5-6 mln (ok. 8 proc. ogółu ludności, łącznie z Irlandią Północną). W Szkocji stanowią ok. 15 proc. ludności. W Anglii najliczniej zamieszkują środkową Anglię i północno-zachodnią część (Liverpool i okolice). Najsilniejsze uprzedzenia wobec nich są w Irlandii Płn. i Szkocji.
Postawa antykatolicka ma W. Brytanii, gdzie religią państwową jest anglikanizm, głębokie korzenie. Usankcjonowana jest np. w prawie do następstwa tronu (zakazie ślubu następcy tronu z katoliczką pod groźbą utraty praw do dziedziczenia go). Badania socjologiczne wskazują, że największe przywiązanie do religii anglikańskiej występuje w klasie średniej, skłonnej głosować na partię konserwatywną.
Stosunki korony brytyjskiej z Watykanem zerwał w 1534 roku Henryk VIII, wydając tzw. akt supremacji stwierdzający, że to monarcha jest głową narodowego Kościoła, a nie papież.
Przez całe wieki katolicy w Wielkiej Brytanii byli represjonowani. Nie wolno im było zasiadać w parlamencie, posiadać ziemi i pełnić funkcji dowódczych w wojsku. Prawa obywatelskie przyznano im dopiero w 1829 roku. Szkoły katolickie włączono do państwowego systemu oświaty w 1944 roku.
Rozdział reformacji zamknął dopiero Basil Hume (1923-99), wyznaczony kardynałem w 1976 roku, który konsekwentnie szukał porozumienia z anglikanami.
52 proc. spośród 500 katolików ankietowanych przez ComRes sądzi, że skandale seksualne nadszarpnęły zaufanie do przywództwa w Kościele, ponieważ niektórzy hierarchowie je tuszowali.
62 proc. uważa, że kobiety powinny mieć w Kościele więcej do powiedzenia, a ich status powinien być wyższy. Wśród ankietowanych będących tego zdania występuje zbliżona liczba mężczyzn i kobiet.
Z sondażu wynika też, że opinia brytyjskich katolików w sprawie celibatu księży jest podzielona: 49 proc. opowiada się za poluzowaniem obowiązujących obecnie zasad, 35 proc. nie chce ich zmieniać, a ok. 17 proc. nie ma w ogóle zdania w tej sprawie.
"Sondaż dowodzi ogólnie wysokiego poparcia dla wizyty Benedykta XVI, ale także zaniepokojenia niektórymi aspektami jego nauki. Katolicy zdają sobie sprawę, że społeczna ranga Kościoła katolickiego doznała uszczerbku" - skomentował wyniki badań szef ComRes Andrew Hawkins.
BBC przyznaje, że Benedykt XVI był bardzo aktywny w kwestii rozwiązania problemu pedofilii w Kościele rzymskokatolickim: przeprosił ofiary i wprowadził procedury zapobiegające powtórzeniu się podobnych sytuacji. Wskazuje jednak, że stosunek hierarchii kościelnej w tej kwestii nie wszystkich przekonał.
Papież przyleci do Szkocji w najbliższy czwartek z czterodniową wizytą, pierwszą na państwowym szczeblu w stosunkach brytyjsko-watykańskich. Wcześniejsza wizyta Jana Pawła II z 1982 roku - pierwsza od blisko 450 lat - miała głównie charakter duszpasterski.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.