O społecznym znaczeniu wiary w Boga osobowego

Męczennicy czasów drugiej wojny światowej ze względu na swe chrześcijańskie przekonania gotowi byli oddać życie za wiarę, prawo do wolności religii i opinii, pokój i ludzką godność. Przypomniał o tym Papież, przyjmując w Castelgandolfo nowego ambasadora Niemiec przy Stolicy Apostolskiej. Walter Jürgen Schmid złożył listy uwierzytelniające.

Benedykt XVI nawiązał do planowanych beatyfikacji księży niemieckich zamordowanych przez hitlerowców. Jeden z nich, Gerhard Hirschfelder, zostanie ogłoszony błogosławionym w najbliższą niedzielę w Münster, a czterech w przyszłym roku – Georg Häfner w Würzburgu, a Johannes Prassek, Hermann Lange i Eduard Müller w Lubece.

Papież zwrócił uwagę, że dziś często brakuje takich bezkompromisowych świadków wiary. Wielu chrześcijan skłania się do pojmowania religii jako nie stawiającej wymogów. Osobowego Boga, jakiego objawia Biblia, zastępuje się nieokreśloną Istotą Najwyższą, nie mającą wyraźnego związku z ludzkim życiem. Takie koncepcje pojawiają się dziś w społecznych dyskusjach dotyczących prawa i ustawodawstwa. Gdy jednak porzuca się wiarę w Boga osobowego, przyjmując jako alternatywę takiego „boga”, który nie słyszy, nie mówi i przede wszystkim nie ma woli, oznacza to, że gubi się rozróżnienie między dobrem a złem. Ludzie tracą wtedy siłę moralną i duchową ze szkodą dla społeczeństwa. Jeśli natomiast Bóg jest Osobą, prawomocnym staje się mający w Nim źródło porządek wartości.

Ojciec Święty wyraził zaniepokojenie Kościoła wypieraniem ze świadomości społecznej chrześcijańskiego rozumienia małżeństwa i rodziny jako trwałego związku mężczyzny i kobiety, nastawionego na przekazywanie życia. Podkreślił konieczność osobistej dojrzałości i „kultury osoby”, o której mówił Jan Paweł II. „Nierzadko obniżanie się «kultury osoby» jest paradoksalnie następstwem wzrastania standardu życia – zwrócił uwagę Benedykt XVI. – Musimy być świadomi, że los małżeństw zależy od nas wszystkich, od «kultury osoby» wszystkich obywateli. Dlatego Kościół nie może aprobować inicjatyw ustawodawczych rewaloryzujących alternatywne związki partnerskie i modele rodziny. Prowadzą one do osłabienia zasad prawa naturalnego”. Papież przypomniał też nowemu niemieckiemu ambasadorowi konieczność obrony życia najsłabszych i wierności prawdzie w życiu publicznym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
wiecej »