Ojciec Knotz: Bez religijnego kitu

Teologia ciała jest realną odpowiedzią na głębokie pragnienia złożone w ludzkich sercach – podkreślił o. Ksawery Knotz OFMCap, który 13 września gościł w Bielsku-Białej w ramach trwającego „Tygodnia z Ewangelią”. Sala Bielskiego Centrum Kultury z trudem mieściła wszystkich chcących spotkać się z kapucynem, autorem bestsellerowej książki „Seks, jakiego nie znacie”.

O. Knotz w rozmowie z KAI podkreślił, że siła teologii ciała nie polega na tym, że coraz bardziej mówi się o ludzkiej seksualności, lecz, że dzięki niej zaczyna się zupełnie inaczej widzieć człowieka.

„Jest jakiś głęboki głód w ludziach, którzy chcą dowiedzieć się o sobie czegoś bardzo ważnego, wbrew myśleniu przyrodniczemu, materialistycznemu. Chociaż modne jest obecnie patrzenia na człowieka jednowymiarowo, w ludzkim sercu złożony jest głód bycia kimś innym, bycia bliżej Pana Boga. Bez względu na to, czy człowiek sobie to uświadamia, czy nie. On szuka takiej duchowości w swoim życiu, która pozwoli mu głębiej na to życie patrzeć” – wyjaśnia zakonnik.

Kapucyn zaznacza, że teologia ciała dostarcza inspiracji, dzięki której współcześni ludzie mogą zobaczyć siebie w nieznanej im dotąd perspektywie. – „Ludzie widzą, że nie wciska się im niepotrzebnego religijnego kitu, że jest to jakaś odpowiedź na pragnienia złożone w ich sercach. I że jest ona prawdziwa, bo koresponduje z bardzo głębokimi pragnieniami, które w sobie noszą” – dodaje franciszkanin.

Autor mającej się niebawem ukazać książki pt. „Seks jest Boski czyli erotyka katolika” zaznacza, że chrześcijanie muszą odkrywać, nadaną przez Stwórcę głębię ludzkiego ciała.

„Papież Jan Paweł II powiedział, że chrześcijaństwo nie potępia ciała, nie poniża go, lecz proponuje o wiele głębsze rozumienia ciała, niż robi to świat. Proponujemy ludziom o wiele głębsze spojrzenia na ciało, niż to, o którym słyszą w około. Otwieramy debatę nad ciałem. Ale, żeby to zrobić, potrzeba jeszcze uderzyć w bardzo wrażliwy punkt i uznać, że człowiek w sferze seksualnej wyraża coś więcej, niż tylko doznanie” – dodaje o. Knotz.

Przebiegający pod hasłem „We mnie jest nadzieja” Tydzień z Ewangelią w Bielsku-Białej potrwa do 18 września. W jego ramach zaplanowano jeszcze m.in. konferencje z indyjskim charyzmatykiem, dr Josephem Vadakkelem MCBS, uliczne ewangelizacje, spotkania modlitewne i wykłady.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
29°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
27°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
wiecej »