Szukamy rozwiązań i obecnie rozważamy umożliwienie wyjazdów do państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji i Węgier. Ryzyko zachorowania nie jest tam dziś tak duże jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych - powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.
Na pytanie, czy obecnie można planować na lipiec lub sierpień wczasy w Polsce lub za granicą, Gut-Mostowy odpowiedział, że wszystko zależy od tego, czy będzie wzrost, czy spadek zachorowań.
"W zależności od tego ograniczenia będą znoszone szybciej lub wolniej" - wskazał. Dodał, że należy się pogodzić z tym, że tegoroczne wakacje nie będą takie jak poprzednie.
Poinformował też, że przed wakacjami jego resort planuje ruszyć z kampanią zachęcającą Polaków do zwiedzania kraju. Rozważane jest też umożliwienie wyjazdów do Czech, na Słowację i Węgry.
"Zachorowalność w tych państwach, podobnie jak w Polsce, jest niska, więc ryzyko zachorowania nie jest tam dziś tak duże jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych" - mówił.
Na pytanie o obozy i kolonie dla dzieci Gut-Mostowy odpowiedział, że zakup wyjazdu na kolonię, która jest imprezą turystyczną, objęty został ochroną na wypadek niewypłacalności, a każdy klient - w razie rezygnacji - po spełnieniu wymogów ustawowych w związku z COVID-19 dostanie 100 proc. zwrotu wpłat lub będzie mógł odebrać voucher.
"Zależy nam bardzo na tym, żeby dzieci i młodzież mogły bezpiecznie odpocząć podczas wakacji. Po spotkaniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej mamy wspólne stanowisko, że w odpowiednich reżimach sanitarnych wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży może być możliwy. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy oczywiście do ministra zdrowia, który na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną. (...) Zrobimy wszystko, żeby umożliwić dzieciom i młodzieży zasłużony odpoczynek podczas wakacji" - stwierdził.
Zapytany, czy jego zdaniem będzie dochodzić do masowych upadłości biur podróży, odpowiedział, że jest w tej kwestii optymistą.
"Uważam, że do tego nie dojdzie. Natomiast rynek w najbliższym czasie z całą pewnością ulegnie pewnym zmianom i przeobrażeniom. Prawdopodobnie w ofercie wielu touroperatorów pojawi się Polska, czyli tzw. oferta wyjazdowa krajowa. Takiemu rozwojowi rynku ma również pomóc planowany przez nas projekt programu »Bony turystyczne 1000 plus«" - powiedział.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.