Zmarły trzy siostry szarytki zarażone koronawirusem

We wtorek rano Ministerstwo Zdrowia podało informację o śmierci 98-letniej kobiety przebywającej w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Grudziądzu. - Potwierdzam, że zmarła 98-latka to siostra zakonna z klasztoru w Chełmnie - mówi rzecznik szpitala Izabela Hirsch-Lewandowska. W sumie na skutek zakażenia koronawirusem zmarły trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Chełmnie.

Jeszcze do niedawna Siostry Miłosierdzia, znane jako szarytki z Chełmna, same niosły pomoc potrzebującym. Niestety podczas niesienia pomocy chorym i cierpiącym siostry zostały zarażone koronawirusem. Pierwszą osobą zarażoną COVID-19 była siostra posługująca w Nowym Szpitalu w Świeciu. Wirus bardzo szybko zaatakował kolejne osoby. Łącznie w klasztorze i prowadzonych przez siostry ośrodkach zakażonych zostało ponad 40 osób: siostry, ksiądz kapelan oraz pracownicy świeccy.

Siostry prowadzą Dom Opieki Społecznej oraz ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci, wydają także żywność bezdomnym i ubogim. Na skutek epidemii COVID-19 klasztor i placówki objęte zostały kwarantanną. Badania nie stwierdziły jednak zakażenia koronawirusem u pensjonariuszy.

Po przeprowadzeniu ponownych testów okazało się, że wszyscy poddani kwarantannie są zdrowi. – Ponowne testy potwierdziły, że nikt z pensjonariuszy DPS-u nie został zakażony koronawirusem. Zdjęte zostały już także kwarantanny, więc opieka w tym miejscu odbywa się według normalnego trybu, oczywiście z wszelkimi obostrzeniami wynikającymi ze stanu epidemii – przekazał informację starosta chełmiński Zdzisław Gamański.

Jak dowiedziała się KAI w rozmowie z jedną z sióstr ze Zgromadzenia Sióstr św. Wincentego à Paulo, spośród wszystkich zarażonych z chełmińskiego klasztoru wyzdrowiało 18 osób. Wśród ozdrowieńców jest 17 sióstr i ksiądz kapelan. Wszyscy w dniu dzisiejszym opuszczają izolatorium w Ciechocinku i powracają do klasztoru.

W izolatorium przebywa nadal 7 sióstr, a 20 przebywa w szpitalu zakaźnym w Grudziądzu. Siostra Anna Świtalska podkreśla, że dzięki wielkiej trosce personelu medycznego, opiece kapelana szpitalnego ks. Andrzeja Bartmana oraz wsparciu modlitewnemu, o którym zapewnienia napływają każdego dnia, łatwiej jest znosić chorobę i przezwyciężać trudności.

Ks. Andrzej Bartman, kapelan szpitala w Grudziądzu, każdego dnia służy pomocą ubrany nie w sutannę, lecz w kombinezon i uzbrojony w środki ochronne. Spowiada, udziela Komunii św., rozmawia, podnosi na duchu. Na pytanie, czy nie boi się zarażenia, odpowiada: „Może i jest jakiś lęk z tyłu głowy, ale trzeba go pokonać. Ci ludzie potrzebują pomocy! A człowiek wierzący – sakramentów”. W kaplicy szpitalnej codziennie o godz. 18.00 sprawowana jest Eucharystia w intencji chorych i personelu szpitala.

Apel o modlitwę, zaraz po wykryciu zakażenia, wystosował biskup toruński Wiesław Śmigiel. - Módlmy się do Jezusa, Króla Miłosierdzia o opiekę nad siostrami, pracownikami świeckimi i ich rodzinami oraz nad podopiecznymi. Niech Maryja, Uzdrowienie chorych, wyprasza łaskę zdrowia i będzie umocnieniem w tym trudnym czasie - apelował biskup, zapewniając o codziennej modlitwie w intencji wszystkich dotkniętych pandemią.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  12°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  wiecej »