W internecie nie słabną w piątek komentarze wobec krytycznych pod adresem władz Hiszpanii uwag znanego ekonomisty z tego kraju Luisa Huete za błędne działania dotyczące zarządzania kryzysem w czasie epidemii koronawirusa. Ekspert w umieszczonej na swoim koncie na twitterze grafice dotyczącej skuteczności walki z kryzysem poszczególnych państw świata wyróżnił tymczasem Polskę.
Huete, ekspert w dziedzinie ekonomii i zarządzania międzynarodowego, zamieścił na wykresie kilkanaście państw świata, wskazując, że wraz z rozszerzaniem się choroby ich władze stanęły przed dylematem czy ratować ludzi, czy raczej skoncentrować się na ochronie gospodarki.
Ekonomista, który jest wykładowcą w IESE Business School, a także w Harvard Business School, odnotował, że polskiemu rządowi udało się pogodzić zarówno skuteczną walkę o ludzi, jak i o ochronę krajowej gospodarki.
W czterech częściach wykresu obrazującego walkę poszczególnych państw z epidemią Luis Huete umieścił Polskę w ramce z napisem "państwa, które ratują i ludzi i gospodarkę". W rubryce tej znalazły się również Niemcy, Japonia, Dania, Malta, Austria, Portugalia oraz Słowacja.
Z kolei wśród państw, które poprzez swoje decyzje dotyczące obostrzeń walczą "o gospodarkę, ale nie ratują ludzi", Huete wymienił USA, Luksemburg, Szwecję oraz Holandię.
W trzeciej grupie wykresu, gdzie znalazły się kraje "ratujące życie ludzkie, ale nie ratujące gospodarki" zostały wymienione Litwa, Chorwacja, Cypr oraz Grecja.
Natomiast w ostatnim gronie państw, które Luis Huete określił jako kraje, które "ani nie ratują życia ludzi, ani gospodarki" znalazły się Hiszpania, Wielka Brytania, Włochy, Francja, a także Irlandia i Belgia.
Wykres został przygotowany przez Huete w oparciu o liczbę zgonów przypadających na 1 mln obywateli, a także bazując na najbliższych prognozach ekonomicznych KE.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.