W Gdańsku powstało pierwsze w Polsce mobilne centrum testowe walk-thru

Na piechotę albo rowerem na badanie na koronawirusa - przy Uniwersytecie Gdańskim można wykonać je w formule walk-thru. To pierwszy w kraju tego typu punkt przygotowany do powszechnego pobierania wymazów do testów w kierunku COVID-19.

Moduł do badań został sfinansowany przez firmę Olivia Business Centre, właściciela gdańskiego centrum biurowego i przekazany Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich sfinansował niezbędny sprzęt oraz środki ochrony osobistej. Uruchomienie punktu było możliwe dzięki wsparciu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, miasta Gdańsk oraz za zgodą Rektora Uniwersytetu Gdańskiego na terenie UG, obok głównej arterii komunikacyjnej Gdańska.

Dzięki MediMod wymaz można pobrać właściwie w każdym miejscu. Konstrukcja modułu pozwala na zapewnienie w jego wnętrzu kilku stref oraz śluzy do pobierania materiału, ograniczających do niezbędnego minimum kontakt pobierającego wymaz z badanym. Zastosowane rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo personelowi medycznemu i pacjentowi. Moduł diagnostyczny MediMod, wybudowany przez firmę Vivia Next, jest samowystarczalną jednostką badawczą, dzięki czemu może być ustawiony w dowolnym miejscu i nie potrzebuje zewnętrznego źródła mediów. Został wyposażony w autonomiczne zaplecze sanitarne oraz socjalne. Posiada wysokiej jakości system wentylacji mechanicznej z dedykowanym systemem podziału na strefy podciśnienia i nadciśnienia wraz z filtrami HEPA. Technologia wykonania pozwala na dowolną zmianę funkcji obiektu w późniejszym okresie i jego wielokrotne wykorzystanie, a także przemieszczenie go w nowe miejsce. - Dzięki MediMod również osoby, które nie są zmotoryzowane - a taki był warunek przy punktach drive-thru, mogą w bezpieczny i szybki sposób poddać się badaniom w kierunku Covid-19. Postawiony w centrum miasta moduł diagnostyczny odpowiada na nasze potrzeby sprawniejszej organizacji diagnostyki. Jestem ogromnie wdzięczny Olivii Business Centre, dzięki któremu możemy korzystać z tego innowacyjnego rozwiązania - mówił Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, w czasie inauguracji działalności placówki.

Z powstania nowego centrum cieszył się Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. - W województwie pomorskim wykonaliśmy już ponad 30 tysięcy testów. Każde centrum diagnostyczne COVID-19 poszerza potencjał w tym zakresie. Cieszę się, że otwieramy punkt pobrań skierowany również do osób niezmotoryzowanych. Wszystkie pięć centrów diagnostycznych COVID-19, w Gdyni, dwa w Gdańsku, Słupsku i Chojnicach jest doskonale przygotowanych do pobierania próbek - dodał Dariusz Drelich.

Moduł stanął 18 maja na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Jana Bażyńskiego 4 w Gdańsku, przy bramie wjazdowej obok Wydziału Nauk Społecznych. - Kampus uczelni w Gdańsku Oliwie to doskonale skomunikowane miejsce, obok głównej arterii komunikacyjnej Gdańska, blisko przystanków transportu publicznego oraz ścieżki rowerowej. Łatwo trafią tutaj zakwalifikowani do badania pacjenci. Uniwersytet Gdański od początku włącza się w inicjatywy zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa.- podkreślał prof. Jerzy Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Uruchomienie tego wyjątkowego punktu testowego nie byłoby możliwe bez wsparcia Wojewody Pomorskiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podobnie jak w centrum testowym działającym przy stadionie Energa Gdańsk koordynatorem całości jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Nad bezpieczeństwem czuwają Wojska Obrony Terytorialnej. - Połączyliśmy siły wojewody, uczelni wyższych, prywatnego biznesu, miasta Gdańska w jak najlepszym celu. Te dwie inicjatywy w Gdańsku, przy stadionie drive thru i przy UG, pokazują, że współpracując można więcej. Jesteśmy drugim regionem w Polsce, który tak dużo testuje i to przynosi efekty – dodała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Wskazania do badania

Na badanie powinny zgłosić się osoby, które mają gorączkę powyżej 38 st. C oraz kaszel, obserwują utratę smaku i węchu lub przypuszczają, że mogły zarazić się koronawirusem. Przed pobraniem próbki pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i za pośrednictwem kuriera przekazywany do WSSE w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie przez WSSE.

Rejestracja i godziny przyjęć

Testy są wykonywane po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do bezpłatnego badania. Punkt testowy MediMod przy UG działa od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-16.00, natomiast w weekendy i święta w godz. 10.00-13.00. Rejestrować się można pod numerem tel. 58 727 05 05 (po połączeniu się z infolinią należy tonowo wybrać podany numer wewnętrzny) od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-15.00, w weekendy w godz. 9.00-12.00.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Środa
noc
10°C Środa
rano
12°C Środa
dzień
12°C Środa
wieczór
wiecej »