Dziś w całym kraju odbywać się będą koncerty, biegi i festyny. Na ulicach kwestować będzie 120 tys. wolontariuszy, a w internecie odbędzie się kilkaset aukcji. Cel tegorocznej zbiórki to "Płuca po pandemii".
W Warszawie scena, miasteczko i główne studio WOŚP powstaną na błoniach PGE Narodowego. O godzinie 11:40 spod stadionu wyruszą uczestnicy 18. Biegu "Policz się z cukrzycą", a o godz. 20, również na błoniach stadionu, będzie można zobaczyć widowisko świetlno-muzyczne "Światełko do Nieba". Przez całą niedzielę po stołecznych ulicach poruszać się będą zabytkowe autobusy i tramwaje.
W dniu finału w stolicy będzie też można zwiedzić Pałac Kultury i Nauki oraz zabytkową stację filtrów Lindleya. Tramwaje Warszawskie proponują m.in. zwiedzanie zajezdni i przejazd tramwajem-kabrioletem, Metro Warszawskie szuka osób, które chcą się wcielić w rolę maszynisty metra a Szybka Kolej Miejska zaprasza na zwiedzanie bocznicy SKM Warszawa i przejazd pociągiem obok maszynisty.
Na krakowskim rynku odbędzie się kwesta z udziałem Anny Dymnej i wolontariuszy fundacji "Mimo wszystko". W południe z bulwaru Kurlandzkiego wyruszy organizowany przez Hufiec ZHP Kraków Podgórze "Bieg Wielkich Serc".
Przez całą niedzielę w Krakowie odbywać się będą koncerty, pokazy filmowe i zabawy dla dzieci. Dzień tradycyjnie zwieńczy "Światełko do Nieba" o godz. 20 na Rynku Głównym.
Podczas niedzielnego finału na ulicach Lublina będzie kwestować około 600 wolontariuszy. Wśród aukcji wystawionych przez lubelskie sztaby jest m.in. kolacja z trenerem Motoru Lublin Goncalo Feio, pojedynek na torze kartingowym z żużlowcem Dominikiem Kuberą, zwiedzanie Sejmu lub MEN z posłanką Joanną Muchą, lekcja golfa z Marcinem Wójcikiem z kabaretu Ani Mru-Mru i spotkanie z wojewodą lubelskim Krzysztofem Komorskim.
W Łodzi jednym z głównych punktów programu tegorocznego finału WOŚP będzie wielka szarża, czyli parada na ul. Piotrkowskiej kilkudziesięciu jeźdźców, powozów i zaprzęgów konnych. Szereg atrakcji zaplanowano w dniu finału w łódzkiej Manufakturze. Będą to m.in. fotobudka, animacje pod okiem Łódzkich Skrzatów i Mandorii, pokazy tancerzy Egurrola Dance Studio czy spotkanie z kierowcą rajdowym Krzysztofem Hołowczycem.
W Gdańsku sztab główny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostanie zorganizowany w Europejskim Centrum Solidarności, natomiast miasteczko WOŚP będzie zlokalizowane przy ul. Elektryków. Na scenie w klubie B90 wystąpią Natalia Przybysz, De Mono, Majestic i wokalista Seeme, a także twórcy internetowi: "Szumi" i "Glencu".
W Gdyni działać będzie kilka sztabów. Największym będzie sztab Gdynia dla Orkiestry, który będzie miał siedzibę w budynku Ymki przy ul. Żeromskiego 26. Z kolei Sopocki sztab WOŚP będzie mieścił się w Młodzieżowym Domu Kultury przy al. Niepodległości 763.
Zgodnie z tradycją przez całą niedzielę odbywać się będą licytacje dla WOŚP. Wśród sportowych hitów aukcji znalazła się m.in. czerwona sukienka tenisistki Igi Świątek, koszykarskie buty Marcina Gortata, zdobiony 24-karatową złotą folią kask Tomasza Golloba czy motocykl, na którym w minionym roku Bartosz Zmarzlik wywalczył czwarty złoty medal indywidualnych mistrzostw świata. Popularnością cieszy się także aukcja, na której można wylicytować koszulkę Roberta Lewandowskiego z podpisami zawodników FC Barcelona.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie grała w niedzielę również za granicą, m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Czechach, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie oraz na krańcach świata – w pobliżu biegunów południowego i północnego.
Finał WOŚP jak co roku transmitowany będzie przez telewizję TVN. Na ekranie tej stacji wejścia z Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie można śledzić o godz. 12:35, 13:40, 16:05, 18:35, 19:45 i 22.
W styczniu szef WOŚP Jerzy Owsiak poinformował, że transmisje z Finału WOŚP wrócą do TVP. W TVP2 wejścia z finału zaplanowane są o godz. 16:10, 19:20 i 21.
Fundację WOŚP Jurek Owsiak założył ponad 30 lat temu. Od tej pory regularnie raz w roku — w styczniu – organizuje zbiórkę pieniędzy. Fundacja prowadzi działalność w zakresie ochrony m.in. na rzecz ratowania życia chorych osób, w szczególności dzieci, poprawy stanu ich zdrowia, a także promocji zdrowia i profilaktyki. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.