Gazety brytyjskie obszernie relacjonują i komentują wizytę Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii. „Nieprawdopodobna misja”, „Walka o wiarę” czy „Papież podkłada ogień pod ateistycznym ekstremizmem” – to tylko niektóre tytuły pierwszych stron brytyjskich dzienników.
„Papież rozpoczął historyczną państwową wizytę od wezwania Brytyjczyków, by w ich życiu było więcej wartości duchowych” – pisze „The Independent”. Gazeta pyta jednak czy skandal wykorzystywania seksualnego dzieci, który kładzie się cieniem na każdy kroku papieża, nie sprawi, iż jego przesłanie trafi na kamienny grunt.
Gazeta opisując pierwszy dzień wizyty Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii zwraca uwagę, że na ulicach Edynburga papieża pozdrawiało ok. 125 tys. osób. Jednocześnie podkreśla, że choć papieska pielgrzymka budzi kontrowersje to jednak przesłanie Ojca Świętego jest niezwykle mocne.
Z lekką dozą humoru „The Independent” zauważa, że podczas wczorajszej Mszy św. w Bellahouston Park w Glasgow trudno było słuchać słów papieża ze względu na kombinację jego niemieckiego akcentu i wiejącego wiatru. Gazeta zauważa również – co w Polsce może dziwić – „genialny pomysł”, by 450 księżom, którzy rozdawali Komunię św. podczas Mszy św. towarzyszyła osoba z żółtym parasolem, co znacznie ułatwiło wiernym dotarcie do kapłana.
Papieska pielgrzymka jest dla „The Independent” okazją do powrotu do kwestii katolickich ośrodków adopcyjnych w Wielkiej Brytanii, które zostały zamknięte po tym, jak zakazano im wyłączać osoby homoseksualne w grona starających się o adopcję. „Autentyczny pluralizm społeczny pozwala na różnorodność a państwo zachęca do niego i chroni ów pluralizm. Katolickie agencje adopcyjne powinny mieć prawo nie brać pod uwagę par tej samej płci w procesie adopcji, jeśli instytucje te wierzą, że model kobieta i mężczyzna leży w najlepszym interesie dziecka” – stwierdza gazeta.
„The Times” w dużym artykule zatytułowanym „Walka o wiarę” skupia się w znacznej mierze na kwestii skandali seksualnych, do których papież nawiązał już na pokładzie samolotu. Jednocześnie gazeta podkreśla znaczenie dzisiejszym spotkań Benedykta XVI w Westminster Hall z przedstawicielami władz państwowych, świata akademickiego, kulturalnego i przedsiębiorców oraz z korpusem dyplomatycznym i przywódcami religijnymi oraz spotkanie i ekumeniczne nieszpory z udziałem anglikańskiego arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa. „Na podstawowym poziomie relacje obu Kościołów są obecnie skupione na tym, co obie wspólnoty mogą wspólnie zrobić, aby utrzymać rolę religii w życiu publicznym w czasie bezprecedensowego zagrożenia sekularyzmem” – stwierdza „The Times”.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.