Ponad sto osób wyruszyło 18 września z bydgoskiego kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w pieszej pielgrzymce do najstarszego w Polsce sanktuarium maryjnego w Górce Klasztornej. Młodzi mają do pokonania dwa etapy – w sumie 60 kilometrów.
Pielgrzymi pragną w ten sposób rozpocząć nowy rok szkolny i akademicki, a także uczcić swojego patrona, św. Stanisława Kostkę. – Chcemy, aby nadchodzący rok pracy intelektualnej był jak najbardziej owocny. Prosimy o wsparcie naszą Matkę, która zawsze nas wysłuchuje i nieustannie jest z nami. Idziemy już czwarty raz i z każdym rokiem grupa chętnych wciąż się rozrasta – tłumaczy opiekun i przewodnik grupy, ks. Michał Damazyn.
Kapłan wielokrotnie podkreślał, że wędrowanie powstało z inicjatywy samych młodych, którzy w kwietniu pielgrzymują do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. – Młodzi wiedzą, po co chcą kroczyć. Łaski, które otrzymują, są znane samemu Bogu. To czas po wakacyjnym odpoczynku oraz mobilizacji sił na cały nowy rok szkolny. To chwile osobistej rozmowy z Bogiem, między innymi w sakramencie pojednania – dodał ks. Damazyn.
Pierwszy etap liczy 42 kilometry. Pielgrzymi nocują w Mroczy, skąd następnego dnia udają się do Górki Klasztornej. – Pragniemy doświadczać modlitwy i wspólnoty z drugim człowiekiem. Dotąd nasze intencje były wysłuchiwane. Mamy kolejne, dlatego idziemy – powiedzieli młodzi.
Sanktuarium w Górce Klasztornej jest najstarszym ośrodkiem kultu maryjnego w Polsce. Jak podają kroniki bernardyńskie, w 1079 roku ukazała się tu pasterzowi Matka Boża.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.