Reklama

Prawosławna młodzieży na Grabarce

Kilkuset młodych prawosławnych z kraju i zagranicy bierze udział w 32. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Młodzieży Prawosławnej na Świętej Górze Grabarce (Podlaskie). Jej organizatorem jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Reklama

Spotkanie na Grabarce, które organizowane jest rokrocznie po Świętach Wielkanocnych i ma charakter dziękczynny, potrwa do niedzieli. Jego uczestnicy będą w najważniejszym prawosławnym sanktuarium w Polsce modlić się i dyskutować, także z udziałem prawosławnych hierarchów, na tematy dotyczące spraw wiary, ale i problemów młodzieży. Jest też zaplanowany blok kulturalny, gry i konkursy.

Młodzież z duchownymi dyskutować będzie m.in. o współczesnych zagrożeniach wobec młodzieży, narzeczeństwie dawniej i dziś oraz o tym, dlaczego Cerkiew nie propaguje tego obrzędu, a także o cudach XXI wieku. Te dwa ostatnie tematy, to propozycje zaproponowane i wybrane spośród ponad dwudziestu, przez samych uczestników, drogą internetową.

Przewodnicząca Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce i jednocześnie koordynator pielgrzymki, Olga Mularczyk z Białegostoku powiedziała PAP, że najważniejszym obecnie wyzwaniem jest przyciągnięcie młodych ludzi do Cerkwi, także poprzez działalność bractwa. Majowe spotkanie na Grabarce jest jednym z ważniejszych w roku punktów w kalendarzu działań tej organizacji.

W piątek z młodzieżą spotkał się na Grabarce zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Po wieczornym nabożeństwie, uczestnicy pielgrzymki tradycyjnie postawili na wzgórzu swój krzyż.

Uczestników spotkania na Grabarce obowiązuje regulamin pielgrzymki, z którego wynika m.in. zakaz palenia tytoniu i picia alkoholu oraz nakaz zachowywania się i ubierania w sposób godny prawosławnego chrześcijanina (np. nie można nosić krótkich spodni czy spódnic).

Grabarka wraz ze Świętą Górą, cerkwią i żeńskim klasztorem to święte dla prawosławia miejsce. Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery. Dlatego w ubiegłym roku Cerkiew w Polsce świętowała 300-lecie pierwszego cudu na Grabarce.

Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Obecnie jest tam także żeński klasztor, Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne na Kresach (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach ZSRR.

Najważniejsze na Grabarce są sierpniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego, które rokrocznie gromadzą w tym miejscu po kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju i zagranicy. (PAP)

rof/ pz/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama