Kilkuset młodych prawosławnych z kraju i zagranicy bierze udział w 32. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Młodzieży Prawosławnej na Świętej Górze Grabarce (Podlaskie). Jej organizatorem jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce.
Spotkanie na Grabarce, które organizowane jest rokrocznie po Świętach Wielkanocnych i ma charakter dziękczynny, potrwa do niedzieli. Jego uczestnicy będą w najważniejszym prawosławnym sanktuarium w Polsce modlić się i dyskutować, także z udziałem prawosławnych hierarchów, na tematy dotyczące spraw wiary, ale i problemów młodzieży. Jest też zaplanowany blok kulturalny, gry i konkursy.
Młodzież z duchownymi dyskutować będzie m.in. o współczesnych zagrożeniach wobec młodzieży, narzeczeństwie dawniej i dziś oraz o tym, dlaczego Cerkiew nie propaguje tego obrzędu, a także o cudach XXI wieku. Te dwa ostatnie tematy, to propozycje zaproponowane i wybrane spośród ponad dwudziestu, przez samych uczestników, drogą internetową.
Przewodnicząca Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce i jednocześnie koordynator pielgrzymki, Olga Mularczyk z Białegostoku powiedziała PAP, że najważniejszym obecnie wyzwaniem jest przyciągnięcie młodych ludzi do Cerkwi, także poprzez działalność bractwa. Majowe spotkanie na Grabarce jest jednym z ważniejszych w roku punktów w kalendarzu działań tej organizacji.
W piątek z młodzieżą spotkał się na Grabarce zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Po wieczornym nabożeństwie, uczestnicy pielgrzymki tradycyjnie postawili na wzgórzu swój krzyż.
Uczestników spotkania na Grabarce obowiązuje regulamin pielgrzymki, z którego wynika m.in. zakaz palenia tytoniu i picia alkoholu oraz nakaz zachowywania się i ubierania w sposób godny prawosławnego chrześcijanina (np. nie można nosić krótkich spodni czy spódnic).
Grabarka wraz ze Świętą Górą, cerkwią i żeńskim klasztorem to święte dla prawosławia miejsce. Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery. Dlatego w ubiegłym roku Cerkiew w Polsce świętowała 300-lecie pierwszego cudu na Grabarce.
Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Obecnie jest tam także żeński klasztor, Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne na Kresach (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach ZSRR.
Najważniejsze na Grabarce są sierpniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego, które rokrocznie gromadzą w tym miejscu po kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju i zagranicy. (PAP)
rof/ pz/
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.