Pandemia jest globalna, ale wyzwania mogą być bardzo różne w zależności od kraju.
Wirusolodzy, immunolodzy, personel oddziałów intensywnej terapii i przedstawiciele rządów odpowiedzialni za politykę zdrowotną spotykają się online na sesjach, których celem jest walka z pandemią koronawirusa. Projekt pod hasłem „Doctor to Doctor” („Lekarz lekarzowi”) zainicjował Zakon Maltański.
Pandemia jest globalna, ale wyzwania mogą być bardzo różne w zależności od kraju. Dlatego do walki z wirusem należy podejść z uwzględnieniem tych lokalnych różnic – czytamy w założeniach nowego projektu. „Inaczej walczymy z pandemią w Europie, a zupełnie inaczej np. w Palestynie czy w Afryce, gdzie ze względu na gęstość zaludnienia czy sposób życia nie można wprowadzić społecznej izolacji” - wyjaśnia Marianna Balfour, rzecznik prasowy Zakonu Maltańskiego.
W ramach projektu jak dotąd zorganizowano lub zaplanowano warsztaty dla pracowników medycznych w: Palestynie, Jemenie, Libanie, Jordanii i w RPA. „Podczas spotkań online uczestnicy mają możliwość zadawania pytań i otrzymywania porad od grupy ekspertów z różnych dziedzin pracujących na froncie walki z Covid-19” - wyjaśnia Marianna Balfour.
Dostarczamy wielu praktycznych informacji
„Jest to projekt, który gromadzi online ekspertów z krajów europejskich, dotkniętych koronawirusem, takich jak Włochy, ale także z Niemiec i Irlandii, oraz z krajów Bliskiego Wschodu, gdzie istnieje problem gęstości zaludnienia i obozów dla uchodźców. Projekt jest okazją do dzielenia się najnowszą wiedzą na temat zarządzania kryzysem z medycznego punktu widzenia i pozwala zdobyć uczestnikom spotkań wiele praktycznych informacji – mówi Marianna Balfour. - Dla tych, którzy pochodzą z gęsto zaludnionych obszarów Bliskiego Wschodu, jak Gaza, Betlejem czy Jerozolima, którzy walczą o wsparcie dla ogromnej liczby uchodźców, jak to się dzieje w Jordanii i Libanie lub borykają się ze skutkami konfliktu jak Jemen, nasza inicjatywa jest bardzo użyteczna, ponieważ dostarcza sprawdzonych sposobów na to, jak zachęcić ludzi do mycia rąk 10 razy dziennie; do używania maseczek i praktykowania jakiejś formy dystansu społecznego nawet w miejscach, gdzie jest to bardzo trudne.“
Założony w Jerozolimie w 1113 roku Zakon Maltański gromadzi osoby świeckie. Obecnie działa w 120 krajach, zajmując się głównie działalnością charytatywną. Jest szczególnie zaangażowany w pomoc osobom żyjącym na terenach targanych wojną lub dotkniętych klęskami żywiołowymi, w opiekę nad uchodźcami i dystrybucję leków oraz artykułów pierwszej potrzeby.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.